לפני שמשקיעים – מטפלים בעמלות המסחר

אחד הדברים הראשונים שעשיתי שקשור לעולם ההשקעות היה להגיע עם ההורים שלי לבנק ולהתמקח על העמלות. מהר מאוד הבנתי שגם אם אצליח לבחור השקעות מוצלחות העמלות בבנקים יגלחו חלק משמעותי מהתשואה: 0.6% עמלת קניה ו-0.6% עמלת מכירה במניות בישראל עם מינימום של 26 ש”ח, 0.9% קניה ו-0.9% מכירה בני”ע זרים עם מינימום 26$ כאשר העמלה יכולה להגיע עד ל-25% מסכום העסקה מה שפוגע בעיקר במשקיעים צעירים, דמי “ניהול פיקדון” של 0.6% בשנה ועוד.

כשהריבית במשק עומדת על 0.1% העמלות האלה יכולות להפוך אפילו מזומן לעדיף על השקעה באג”ח או במניות מסוימות, וגורמות למשקיעים מתחילים לחשוב שאין טעם להשקיע בכלל ועדיף לשבת על מזומן, מה שיכול לגרום למשקיעים פוטנציאליים נזק רב בטווח הארוך.

אמנם ניתן להתמקח עם הבנקים אך התנאים שתקבלו יהיו הרבה פחות טובים וכל הטבה בבנקים היא זמנית וקופצת חזרה כשלא שמים לב. לכן לדעתי הדבר הנכון לעשות הוא פשוט לפתוח חשבון מסחר בבית השקעות.

בית השקעות הוא גוף שמאפשר לכם לנהל חשבון ברוקראז’ שמיועד למסחר בבורסה. אתם מעבירים כסף מזומן או ניירות ערך (אפילו בלי למכור) לחשבון המסחר שפתחתם ולסחור דרכם. דוגמאות לבתי השקעות כוללים את אקסלנס (שאני עובד איתם), מיטב, פסגות טרייד ועוד.

אז עד כמה בתי ההשקעות יותר זולים מהבנקים? בעוד הבנקים לוקחים עמלת קנייה ומכירה של 0.6% עם מינימום של 26 ש”ח בתי ההשקעות לוקחים סביב 0.09%, חלקם ללא מינימום – 85% פחות. בעוד הבנקים לוקחים על מניה בחו”ל 0.9% עם מינימום 26$ בתי השקעות לוקחים סנט למניה עם מינימום 5$ – זול יותר בכ-70% ובקניה גדולה, נאמר 1000 מניות בשווי 100$ כל אחת, ההצעה של בתי ההשקעות יכולה להיות זולה ב-99% (10$ בבית ההשקעות – סנט למניה – לעומת 0.9% בבנק שהם 900$).

בנוסף, בעוד בנקים לוקחים דמי ניהול באחוזים (כ-0.6% לשנה) בתי ההשקעות לוקחים דמי ניהול של כ-15 ש”ח לחודש שמתקזזים מול עמלות מסחר עד לאפס. כלומר, גם במקרה הגרוע ביותר וללא קיזוז מול עמלות ההצעה של בית ההשקעות על חשבון של 1,000,000ש”ח תהיה זולה ב-97% מההצעה של הבנק, וגם זה במצב קיצון לרעת בית ההשקעות.

אתם מוזמנים לעיין במאמר המצוין של הסולידית שבוודאי עזר לאלפי משקיעים רבים עד כה להשוות בין הצעות של בתי השקעות שונים. ככל שאני יודע הטבלה עודה עדכנית אך אם אתם יודעים אחרת כיתבו לי בתגובות.

כפי שניתן לראות ההצעה של בתי ההשקעות טובה בהרבה מהתנאים בבנקים. מעבר לכך ולבקשת קוראים הרמתי את הכפפה ופניתי לכמה בתי השקעות לקבלת הצעה קבוצתית ובסופו של דבר קיבלתי הצעה מ-IBI עם תנאים טובים מהתנאים הרגילים של בתי ההשקעות. למעשה, ככל שבדקתי זו ההצעה הכי טובה שראיתי ובמיוחד למסחר בארץ. אני מקווה שאם נגייס קבוצה יפה התנאים אף ישתפרו. כדי להצטרף להצעה הקבוצתית ליחצו כאן והשאירו פרטים.

גילוי נאות- הוצעה לי עמלת הפניה על כל לקוח שיצטרף ל-IBI. ביקשתי, במקום העמלה, שכל מי שפותח חשבון יקבל בפתיחת החשבון את הכסף כמזומן לחשבון שלו אך לצערי לא הסכימו לעשות זאת. ביקשתי במקום זאת שיורידו את העמלות עד כמה שאפשר על חשבון העמלה ולכך הם הסכימו זאת אך גם לכך היה גבול.
התלבטתי מאוד מה לעשות בשלב זה היות ואני לא מעוניין להרוויח כסף על גבם של הקוראים, אך וההצעה עצמה טובה והבחירה שנותרה הייתה שהכסף יישאר בידי IBI שהיא אמנם מניית שלומי-30, אבל יש גבול. לכן אחרי מחשבה בחרתי להשתמש ביתרת העמלה כקופה קטנה למטרות האתר ויוזמות קשורות. אולי איזה שדרוג שרת, מנוי זום מורחב (עד 500 משתתפים – 50$ לחודש) , צביעת קצוות לטווס, טסלה מודל S (לצרכי מאמר על טסלה כמובן) ועוד.

נתראה ביום ראשון לשיחה עם מנכ”ל אלרון- פרטים בטלגרם ושיהיה סוף שבוע מעולה.

התוכן כפוף למדיניות השימוש של האתר.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top