סיכום רבעון ראשון והזדמנות לעדכון תיקי תחרות

סוף סוף סיכמנו את מרץ 2021 והרבה יותר מעניין מכך – נראה שאחרי שנה סוף סוף אנחנו נמצאים בשלבי סיכום של מגפת הקורונה. צריך לזכור שמהרבעון השני של 2020 ועד לרבעון שאנחנו מסכמים כעת לא היה רבעון שלא כלל סגר. כלומר הדוחות הראשונים שנראה שמשוחררים מקורונה, לפחות חלקית, יהיו הדוחות לרבעון השני של 2021 שיפורסמו ביולי, אך להערכתי ומהבדיקות שלי נראה שיפור משמעותי כבר בדוחות הרבעון הראשון. חברות אשראי חוץ בנקאי וחברות נדל”ן למשל הושפעו מכך שועדות התכנון לא עבדו כמעט מאז פרוץ הקורונה ועד לפני כמה שבועות. כיום, כשהפקק השתחרר, אני מצפה לראות בשלב הראשון גידול משמעותי בתיקי האשראי וברבעון השני גם עליה בתשואה. מדוע זה יקרה בשני שלבים? מכיוון שאם יש ביקושים חזקים קל להגדיל את התיק מהר אך ההכרה החשבונאית בהכנסות לוקחת זמן. הכרה ברווח מהמחאה שנוכתה נעשית רק לאחר שההמחאה נפרעת, לכן עם מח”מ ממוצע של כחודשיים נראה עליה הדרגתית בתשואה בחודשים הקרובים והמשך גידול בתיק.

בתיק האישי שלי זה היה זה היה רבעון דיי מוזר- כל החברות שהיו בתיק שלי הודיעו על התקדמות כפי שציפיתי או מעבר לכך אך דווקא מחירי המניות הלכו בכיוונים משל עצמן מה שהוביל לתשואה שלילית הרבעון, אלא שזה לא ממש משנה. בסופו של דבר, גם אם לא ברמה המיידית, מה שקובע את המחיר של המניה זו ההתקדמות בעסק וכל הבדיקות שלי מעידות שהכיוונים אכן מתאימים למה שחשבתי. מכיוון שכך, אני לא רואה לנכון לשנות אף אחת מהתחזיות שנתתי בהקשר לתיק – אני עדיין חושב שאקסל תגיע לקצב רווח של 60 מיליון עד הרבעון הרביעי השנה, אני עדיין חושב ששוהם תגיע לתיק של כ-550-600 מ’ עד סוף השנה ולמחיר מניה של סביב 1500 אג’ ואני עדיין מאמין שאצליח להגיע לתשואה תלת ספרתית השנה. אולי שווה להזכיר שגם ברבעון ראשון 2019 וגם ברבעון הראשון של 2020 התשואה שלי הייתה שלילית ואת שתיהן סיימתי עם תשואה של מעל 150%, אז תרשו לי להישאר אופטימי.

תיק הבלוג/תחרות ברבעון הראשון:

עדכונים על חברות מעניינות

שוהם ביזנס- שוהם הרוויחה 4.6 מ’ רווח מתואם, והגדילה את התיק מ-312 מיליון בתחילת אוקטובר ל-339 מ’ בסוף 2020, ונכון למועד המצגת (תחילת מרץ) ל-360 מיליון. עליה של 9% ברבעון ושל כ-15% בארבעה חודשים וכל זה כשהמשק היה עוד בחצי תפקוד. אמנם הרבעון הראשון נגמר בפסח וחול המועד אבל אני מאמין שנראה גידול נוסף בתיק ללפחות 380 מיליון ש”ח ועליה בתשואה על התיק שתימשך באופן עקבי ברבעונים הקרובים עם חזרה לפעילות מלאה יותר בענף יזמות הנדל”ן.

אקסל סולושינס– מתחילת השנה הודיעה אקסל על כניסה לתחום הטלוויזיות הרב ערוציות, ועל רכישות של אי.בי.אי אקטיב, צ’יפ פי סי, דאנת תקשורת והשקעה בסטרטאפ SD-WAN BBT.LIVE. המהלכים הנ”ל עתידים להוסיף כח רווח של כ-8 מיליון ש”ח בשנה לאקסל פלוס פוטנציאל לאקזיט ב-BBT שעשוי להיות בסדרי גודל של אקסל כולה. וכל זה רק מפעילות של רבעון אחד!

בסוף ינואר וכדי להמשיך את הרכישות המוצלחות הודיעה אקסל על גיוס, אלא שהפעם במקום לעשות הנפקה פרטית (מה שהיה הרבה יותר קל לעשות) החליטה אקסל לשתף את הציבור בחגיגה ולאפשר לכל משקיע להשתתף במכרז. המטרה הייתה בהחלט מבורכת אך אופן הביצוע היה יכול להיות אולי שונה. הדרך בה המכרז בוצע היה שכל משקיע היה יכול להציע הצעה במכרז עם מחיר מינימום של 250 אג’ ולקבל על כל 4 מניות אופציה בחינם. מה שקרה בעקבות המכרז היה שנוצר מצב בו לכל משקיע שמחזיק מניות אקסל היה כדאי, לכאורה, למכור אותן ובכסף שיתקבל להשתתף במכרז מכיוון שלא סביר שהמכרז ייסגר מעל מחיר השוק. מכיוון שההחלטה הרציונאלית של כל משקיע הייתה למכור מהר מאוד מחיר המניה ירד מסביב 295 אג’ למחיר המינימום – 250 אג’ – המחיר בו המכרז נסגר. לדעתי היה ניתן לתכנן את המכרז אחרת אבל ניחא, מה שלא ברור זה מדוע גם אחרי המכרז שהושלם בהצלחה והכניס 19 מיליון ש”ח במזומן לקופת החברה לפי 255 אג’ למניה המשיכה המניה לרדת ואפילו נגעה לה לרגע ב-200 אג’. אם אני צריך לנחש – לדעתי הסיבה היא שהיו משקיעים שנכנסו לאקסל כי היא מניה “עולה” וברגע שהגיוס הוביל לשינוי, אפילו אם הוא היה אמור להיות זמני, זה גרם להם למכור. לדעתי זה מצוין – אני מעדיף שהמשקיעים שלצידי בהשקעה מסתכלים על הריווחיות הקרובה באקסל ולא על מחיר המניה ועם הריווחיות שאני מצפה לה בהמשך השנה – אני רואה במחיר הנוכחי כהזדמנות.

סיעתא-  סיעתא היא החברה היחידה ברשימה שעדיין לא פרסמה דוח שנתי. בכל זאת קיבלנו הרבה רמזים להתקדמות עסקית ברבעון האחרון:

 1. 4 בינואר- גיוס של 13 מיליון לפי 10 למניה ואופציה מחיר מימוש ל11.5$.
 2. 25 בינואר- הזמנה של 550,000$ של UV-350
 3. 1 בפברואר- הזמנה של 1.4 מיליון
 4. 25 בפברואר- הזמנת אבזור של 600 רכבי משטרה בUV-350 
 5. 24 במרץ- רכישה של חברה ב700,000$

חלק גדול מהעסקאות נפרשות על פני כמה רבעונים קדימה, ויש מכרזים משמעותיים שמתקדמים בימים אלה, כמו מכרז ענק של ה-FBI, שיכולות להביא את סיעתא לעקוף את הציפיות שלי משמעותית. הציפיות שלי לסיעתא כיום הן כאלה: 1. דוח שנתי שיפורסם סביב 10 לאפריל – רבעון רביעי שעדיין מושפע מהקורונה, עדיין לא נראה שיפור 2. דוח רבעון ראשון שיפורסם בהמשך אפריל – שיפור משמעותי בתוצאות, מכירות של סביב 4 מיליון דולר. מעבר ל-EBITDA חיובי וכמעט מעבר לרווחיות. 3. דוח רבעון שני – מכירות של 6+ מיליון דולר ומעבר לריווחיות. 4. רבעון שלישי – מכירות של מעל 9 מיליון, ריווחיות משמעותית.

צריך לזכור שלסיעתא כיום יש בערך 20 מיליון דולר במזומן כולל גיוס של 13 מיליון דולר לאחרונה בהובלת הפניקס במחיר של 10$ למניה. ככל וסיעתא תרוויח בקצב של 8-10 מיליון דולר כפי שאני מצפה עד הרבעון הרביעי השנה שווי העסק יהיה בטח לפחות 120-150 מיליון דולר פלוס מזומן או העסקים שיירכשו במזומן הזה – אנחנו מדברים על פוטנציאל של כפולות גבוהות מהמחיר היום. מאוד אוהב את הסיכוי/סיכון כאן וזו נותרת אחת ההשקעות האהובות עליי.

מניף- בתחילת ינואר פרסמתי הערכת שווי מעודכנת למניף כולל מודל לריווחיות. ציפיתי לתיק של מיליארד ש”ח כבר בסוף שנת 2020 מכיוון שמדובר בעסק עם ביקוש גבוה שלראשונה קיבל גישה למקורות הון חדשים. לצערי לא הערכתי מספיק את ההשפעה של חוסר הפעילות של מוסדות התכנון שהזכרתי קודם ומכיוון שמניף היא ממש רק נדל”ן זה הקשה עליה להגדיל את התיק עד סוף השנה. הציפיות המעודכנות שלי הן שהיות והמוסדות היו סגורים גם ברוב הרבעון הראשון ומכיוון שבניגוד לשוהם למשל במניף לוקח כמה שבועות טובים לסדר את כל השיעבודים והתהליכים הנדרשים למתן הלוואה חדשה אני מאמין שנראה את הגידול שחיכינו לו רק בדוחות הרבעון השני. עדיין מדובר בחברה מצוינת – פשוט צריך קצת יותר סבלנות משציפיתי.

מבטח שמיר- תודות להנפקה של מניף ולתוצאות יפות באלון תבור (על אף הפרעות מטח) ההון העצמי של מבטח עלה במהלך 2020 מ-974 מ’ ל-1,091 מ’. קצת רענון: במבטח שמיר יש לנו: 1. מזומן נטו של כ-200 מיליון ש”ח 2. החזקה בגילת בשווי שוק 150 מיליון ש”ח. 3. החזקה באלון תבור ששווה כ-900 מיליון ש”ח 4. נדל”ן ששווה כ-620 מ’ ש”ח 4. החזקה בחברות טכנולוגיה ששוות כמה מאות מיליונים טובים ודורשות פוסט נפרד (עדיין לא שכחתי). 5. החזקה במניף ששווה לפי שווי שוק כ-350 מיליון ש”ח, מחיר זול לדעתי. לדעתי מבטח שמיר היא חברה סולידית וזולה מאוד. מקווה שבקרוב מבטח תארגן וובינר או כנס משקיעים כדי להסביר על הפעילויות והחזון לשנתיים הקרובות.

נתנאל גרופ- כמה עדכונים מהדוח השנתי:

 1. ספין אוף לנדל”ן מניב- התפרסם מתווה לא-רשמי לפיצול. הכוונה מלכתחילה היתה פשוט לפצל את הנדל”ן המניב והפעילות היזמית לשתי חברות ציבוריות שונות, אך מכיוון שתקנון הבורסה לא מאפשר כך, הפיצול יתבצע במעין צורה של “רכישה” בתמורה למניות בעין (משפחת נתנאל יכניסו את הנכסים החדשים ורק אחרי זה יעשו את המיזוג).  מהלך כזה עתיד להביא להצפת ערך משמעותית.
 1. רווחיות- נתנאל הרוויחה 15.8 מ’ ברבעון. הרווח הורכב ממכירת דירות וקרקעות, והתחלק כך:
 1. בית”ר עילית- הרווח בבית”ר עילית הוצג ב-180 מ’ שלדעתי נמוך ביחס לבדיקות שלי ולמה שנראה בפועל (בנוסף לכך שהחישוב נעשה לפי 405 יח”ד ולא לפי התוכנית שהופקדה ל-780 יח”ד).  למה הרווח הגולמי שנרשם נמוך יחסית להערכות? כמה רעיונות:
  1. מחכים לאישור תב”ע מורחבת. אי אפשר להראות שעל פרוייקט ששילמו עליו 75 מ’ הרווח הצפוי הוא 300 מ’, כותרת לא טובה בעיתון. 2. כפי שכתבתי מקודם, המיזוג יצריך הכנסת נכסים מניבים של משפחת נתנאל לתוך נתנאל גרופ עצמה. כדי שהמיזוג יהיה לטובת בעלי השליטה הנוכחיים צריך שהנכסים הקיימים בעת הנוכחית יהיו משוערכים נמוך. בכל אופן אני מאוד אוהב את המצב הנוכחי בנתנאל ולדעתי הרבעונים הקרובים יהיו חזקים מאוד.

בוני תיכון- 1. התחלנו לראות את הרווחים של קריית אונו. נשארו עוד 242 מ’ לראות ב-6 השנים הקרובות, כאשר נראה כ-115 מ’ ב-3 השנים הקרובות ולאחרי כן את היתר. 

2. צבר הפרוייקטים העתידיים עלה ל-3.7 מיליארד ש”ח רווח גולמי בעקבות הצטרפות הפרוייקט בבת-ים. אחוזי ההחתמות עלו ומתקדמים בכיוון הנכון.

סה”כ ראינו רווח נקי של 6.5 מ’ ש”ח, אך הרווח אמור לגדול ככל שפרוייקט קריית אונו ימשיך להתקדם (כמובן בנוסף לפרוייקטים האחרים שרצים במקביל).

איי.אל.די – רעיון ההשקעה המקורי באלד התמקד ביכולת של אלד לעבור לריווחיות נאה בשנה הקרובה. בדוח השנתי של אלד אכן ראינו מעבר לרווחיות של 3.5 מיליון במחצית השניה של 2020 שזו התקדמות מצוינת אלא שבדרך רעיון ההשקעה קיבל שינוי מהותי עם ההודעה על אפשרות המיזוג עם חברת HUB שדורשת אישור אסיפת בעלי המניות. מבלי להיכנס יותר מדיי לפרטים – אם ההצעה תעבור המיזוג יושלם כנראה כבר באפריל לפי שווי לאלד של בערך 1200 אג’ למניה – בערך 50% מעל המחיר היום.

כלומר, אם העסקה תושלם סביר שעד סוף אפריל אלד תיסחר מעל 1200 אג’ ואם לא – אנחנו נשארים עם אלד הישנה והטובה לפי שווי של בערך 70 מיליון ש”ח ולדעתי אלד, עם כל הזכיות שהודיעה עליהן לאחרונה, יכולה להרוויח מעל 8 מיליון ש”ח ב-2021 בלי יותר מדיי הפתעות.. יש כאן סיכוי סיכון יפה ומצב מיוחד מעניין לטווח של שבועות בודדים ואני מתכוון להצביע בעד המיזוג.

יוניטרוניקס- יוניטרוניקס דיווחה דוח 2020 מצוין עם שיפור ניכר ברווחיות לצד המשך התאוששות בביקושים,  גידול של 27% ברווח התפעולי לסך של 16.5 מיליון ש”ח וגידול של 84% ברווח הנקי ל-14.9 מיליון ש”ח וכל זה אפילו לפני מנועי הצמיחה שכתבתי עליהם – השקת פלטפורמת הענן, ההתרחבות באירופה ובארה”ב ובקרי התנועה החדשים.
הציטוט של המנכ”ל, עמית הררי, בהודעה לעיתונות לאחר הדוח מסכמת היטב את המצב, ובמיוחד המשפט האחרון:

“עם פתיחתן הנמשכת של הכלכלות בארה”ב ובאירופה, יוניטרוניקס ממשיכה להרחיב את היצע הפתרונות והמוצרים. בינואר 2021 השקנו פלטפורמה אינטגרטיבית חדשה לשירותי ענן, UniCloud, המיועדת לאפשר לכל לקוח לחבר את בקרי יוניטרוניקס לסביבה מבוססת תשתית מחשוב בענן, להעביר נתונים בצורה מאובטחת וליצור Dashboards עסקיים (BI). יוניטרוניקס מתמקדת ביצירת ערך מוסף ללקוחות המתבטא בפשטות וקלות ההטמעה, תוך הבטחת אינטגרציה מלאה עם מוצרי החברה. הפלטפורמה החדשה תתאפיין בתשלום חודשי עבור השירות, בדומה לשירותי SaaS דומים, ובמודל שימשיך ויחזק את ההכנסות הקבועות של החברה משירות. אנו מאמינים כי השירות החדש יאפשר ללקוחות גמישות עסקית, יקטין משמעותית את חסמי הכניסה בהצטרפות לשירות וייצר ליוניטרונקיס יתרון תחרותי משמעותי נוסף בשוק. “איתנותה הפיננסית של החברה, בין היתר גם על רקע הפחתת רמת החוב, הפדיון הסופי של איגרות החוב סדרה 4 ותזרים המזומנים החזק שייצרנו ב-2020, מציבים את יוניטרוניקס בפתחה של 2021 ערוכה היטב להמשך צמיחה מהירה ושיפור הרווחיות“.

אני חושב שברור ש-2021 תהיה שנת צמיחה משמעותית ביוניטרוניקס, בעיקר בריווחיות.

תחרות ההשקעות

זוהי תמונת המצב הנוכחית בתחרות ההשקעות:

המוביל הנוכחי בתחרות הוא DS עם תשואה של 276% ברבעון (!!). כשמסתכלים על החלוקה של התיק רואים שמתוך 4 מניות בתיק של DS, שלוש חברות היו שליליות הרבעון (!), כולל אחת שירדה מעל 50%. אז איך DS הגיע לתשואה של 273%? במילה אחת – גיימסטופ!

המקומות הבאים בתחרות למשקיעים שהשקיעו בפעילויות שונות הקשורות לבלוקצ’יין או לביטקוין שעלה בחדות מתחילת השנה:

אלה כל התיקים שעברו את ה-100% ברבעון (!) ואם הכוכבת של מקום 1 הייתה GME, הכוכבת של מקומות 2-4 היא אותה מניה – MARA שעוסקת בכריית ביטקוין. אלה המניות החזקות ביותר שהיו בתיקים הרבעון:

אני כרגע נמצא במקום 136 מתוך 184 – המקום הכי גרוע שהייתי עד כה בתחרויות שלי, אך התחרות עוד ארוכה ובכל אופן – כל עוד אשיג את היעד שלי לתשואה תלת ספרתית השנה אני מרוצה.

בקיצור, כל הכבוד למשקיעים על הרבעון המצוין ואני מחכה לראות את העדכונים בתיקים!

הוראות לעדכון תיקי תחרות

כמות המשתתפים שנרשמו לתחרות ההשקעות הייתה הרבה מעבר לציפיות שלנו והרבה מעבר לתחרויות קודמות. בפתיחת התחרות אסף רביד, מנהל התחרות, נאלץ לעבוד לילות כימים כדי להזין את כל התיקים ולכו תדעו כמה משתתפים יצטרפו בתחרויות הבאות! לכן, כדי שהתחרות תמשיך להתקיים וכדי שאסף לא יישבר אנחנו מנסים לעשות אוטומציה מסוימת לעדכון התיקים בתחרות. לכן נבקש שתעקבו אחרי ההוראות, עליהן עבדנו קשה. עדכונים שלא יהיו בהתאם להוראות – לא יבוצעו!

חזרה על הכללים:

 1. השקעה מותרת רק בבורסות ישראל, אירופה וארה”ב. מדוע? כי כאשר כוללים את בורסת אוסטרליה/יפן וכו’ יוצא שבכל רגע נתון שנרצה לסגור את התחרות לפחות כמה מהבורסות עדיין פועלות מה שיוצר קשיים טכניים מציקים.
 2. ניירות הערך המותרים הם מניות, אגרות חוב ותעודות מחקות. כלומר לא אופציות ולא כתבי אופציות.
 3. אסורה השקעה בניירות ערך שהשווי שלהם נמוך מ-10 מ’ דולר (33 מ’ ש”ח) או שהסחירות שלהם מאוד נמוכה (כשרוב הימים הם ללא עסקאות בכלל למשל).
 4. עד 30% במניה אחת

כלל חדש וחשוב מאוד:

מותר לשנות עד שניים מהניירות שלכם בתיק בניירות אחרים (אבל לא להחליף שני ניירות בנייר אחד) וניתן לעשות את השינוי בטופס כאן בלבד – עדכונים שלא דרך הלינק לא יתקבלו. שימו לב להוראות בטופס – ברגע שתקלטו את הקטע יהיה לכם קל לעשות עדכונים מעתה והלאה ולנו יהיו עדכונים אוטומטיים לתחרות שיאפשרו לארגן תחרויות נוספות.

ניתן לשנות תיקים עד מחר ב-10:00 בבוקר, אז אפרסם את השינויים שלי ונתחיל עוד רבעון!

אני עובד על תיאום כמה חברות מעניינות לוובינרים בזום בשבועות הקרובים, מוזמנים לעקוב בערוץ הטלגרם ושיהיה לנו רבעון מצוין וחג חירות שמח.

הכותב מחזיק ועשוי לפעול במניות המוזכרות. על כל קורא לעשות מחקר עצמאי והאמור אינו מהווה המלצה להשקיע בנייר ערך או הזמנה להשקיע בקרן. התוכן כפוף למדיניות השימוש באתר.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top