סיכום שנת 2019 – עוד שנה מצוינת

כפי שאתם יודעים אני מנהל באתר תיק בלוג וירטואלי שאני מעדכן ביום הראשון של כל רבעון, מסכם את התשואה שלו בסוף כל רבעון מבלי לבצע כל שינוי במהלך הרבעון, מרכיב תיק חדש וחוזר חלילה.
המטרה של התיק הוירטואלי היא להוכיח, באופן ציבורי ופומבי שמה שאני עושה עובד גם בלי לגעת בתיק כל יום או אפילו כל חודש. ואם מה שאני עושה לא עובד – תוכלו לראות זאת בעצמכם.

תיק הבלוג הפומבי שפרסמתי, כאמור באופן ציבורי ומראש כל רבעון, סגר את השנה עם תשואה של 117% (תשואה של 27.3% ברבעון הרביעי- מצורפת טבלה עם פירוט תוצאות הרבעון הרביעי בתחתית הפוסט).

במקביל, התיק האישי שלי עשה תשואה של 190%~ השנה.

ההישג שאני באמת גאה בו הוא שהתשואה הזו לא נובעת מאיזה הימור על חברת פארמה שהצליחה לקבל אישור FDA, חברה ממונפת ששרדה בניגוד לכל הסיכויים או turnaround חסר סיכוי שהצליח ועלה במאות אחוזים. ההשקעות שלי היו צפויות מאוד והכל הלך, בקווים כלליים, כצפוי.

ההבדל בין התשואה של התיק הסטטי לבין התיק האמיתי שלי נובע בעיקר מהעובדה שתיק הבלוג מתעדכן פעם ברבעון אך בתיקים שאני מנהל אני מוצא את עצמי מנצל הזדמנויות לטווח קצר . היו השקעות שהניבו לי עשרות אחוזים לפני שהספקתי לכתוב עליהן פוסט.

כמה דוגמאות: ארית בתחילת השנה הניבה 50% בטווח קצר מאוד לפני שהספקתי לכתוב עליה ורני צים שמאז שקניתי אותה לפני כשבועיים במעל 40% על פוזיציה דיי גדולה שבניתי בה (~25%), ואפילו עוד לא הספקתי לכתוב עליה, לא כל שכן להכניס אותה לתיק הבלוג.

במהלך השנה גם החלפתי שוב ושוב בין מניות שוהם לאופציות שוהם ובחזרה. לי היה נראה שהשוק היה מאוד גרוע בתמחור האופציה. היו ימים בהם המניה עלתה בחדות בזמן שהאופציה ירדה בחדות ולהיפך, מה שכל כמה שבועות יצר מצבים שאפשר לנצל. אפשר להתרשם מכמה מוזרה ההתנהגות של האופציה אפילו בבמבט בגרף של סך הכל 4 החודשים האחרונים. סימנתי בעיגול את המקומות בהם חשבתי שהאופציה התייקרה יחסית למניה ושאפשר לנצל אותם.

תראו למשל בתחילת הרבעון – האופציה עלתה כמעט 30% בזמן שהמניה ירדה.

צריך להבין – אני חושב שהאופציה היא אחלה קניה בכל שלב, ושמי שהיה קונה אותה גם כשהיא פתחה פער היה עושה רווח יפה אם היה ממתין עד הפקיעה. הנקודה היא שאני לא רוצה לשלם על דברים שאני מבין ושהשוק לא מבין (ואם הוא היה מבין – המניה הייתה עולה ראשונה).

במהלך 2019, בעקבות שיחות ותכתובות שהיו לי עם משקיעים מוכשרים כמו יואב אורון, אייל ויצנר, גלעד רוזבן, מרק שרדסקי, משקיע בערך, אסף נתן, עומרי ולורט ועוד מצאתי יותר ויותר את המקום שמתאים לי כמשקיע.

יש לציין בעניין במיוחד את יואב אורון שהראה לי את היתרונות בתיק מרוכז ושגם אם יש טעויות אפשר להשיג תוצאות מצוינות. אכן היו לי לא מעט טעויות השנה ועדיין הדברים הסתדרו. מקווה שבשנה הבאה עם תיק יותר ממוקד ושאני מכיר יותר לעומק יהיו פחות טעויות כאלה.
ככל שהשנה התקדמה והאמון שלי בניתוח שלי הלך וגבר מצאתי את עצמי עם פחות ופחות החזקות. לפני בסך הכל שנה ריכוז כמו שהיה ליואב ויש לי היום היה נראה לי תמוה. היום לאחר אינסוף מחשבה הריכוז הזה נראה לי ברור מאליו ואפילו מחויב המציאות כשעוסקים במה שאני מכנה השקעות עומק.
אני מאמין שהגישה הזו נכונה עבורי ושהתוצאות קדימה ישקפו את זה. במצב הנוכחי אני מאמין שאני יכול בלי בעיה להכפיל את הכסף בשנתיים הקרובות ואני דיי מסודר, מבחינת רעיונות בתיק, עד לסוף 2022 . יש לי שנתיים לחקור עוד כוכבות פוטנציאליות ולמצוא עוד כמה הפתעות בדרך.

כמה מילים על הכוכבות שעשו לנו את השנה:

שוהם ביזנס, שהובילה את התשואה שלי השנה, סיימה את השנה כפי שהתחילה אותה – החברה הכי זולה בענף אפילו אחרי עליה של 132% ב-2019. כתבתי את מחשבותיי על מצבה הנוכחי של שוהם בקצרה כאן. אני חושב ששוהם היא אחת ההשקעות הקלות והבטוחות שפגשתי ושהיא תמשיך להיות חלק מהותי מהתיק בשנים הקרובות.

אפילו היום קיבלנו חדשות טובות משוהם – לאומי נותנים לשוהם ויתור “חד פעמי” (בפעם הרביעית אם אני לא טועה) להפחתת הקובננט ל-19% עד סוף השנה. זה מעיד על תיק אשראי של סביבות 360 מיליון לסוף השנה. קפיצה של עוד 12.5% ברבעון ותמיד על הקצה של הקובננט (ושלא תגידו שלא אמרתי לכם).

גם הטקסט של ההודעה תענוג לעיניים:

גם על אס.אר אקורד עברה שנה מצוינת – והיא הניבה תשואה של 180% השנה.כתבתי על אס.אר באפריל השנה. בזמנו כתבתי שאס.אר היא החברה היחידה בענף שניתן לומר שהיא זולה יותר משוהם.
זמן קצר אחרי שכתבתי את הפוסט פתחתי פוזיציה באס.אר בשער 2,100. מאז, אס.אר עלתה ל-5,800. נראה שתזמנתי דיי טוב את הכניסה:

מה המצב כיום? בזמן שכתבתי את הפוסט באפריל תיק האשראי של אס.אר היה גדול ב-150% מהתיק של שוהם אך שווי השוק של אס.אר היה רק 86% יותר – לכן כתבתי שאס.אר נראית זולה יותר משוהם.
כיום, לעומת זאת, תיק האשראי של אס.אר גבוה רק ב-103% מהתיק של שוהם אך שווי השוק של אס.אר גבוה ב-200% משל שוהםכלומר השוק שינה את דעתו לחלוטין במהלך השנה. ככל הנראה זה קשור בין השאר לכניסה של זהבית כהן לאס.אר– את השוק זה הרשים כנראה אבל אותי יותר מעניין העסק.
כלומר – כיום שוהם צריכה לעלות ב-50% רק כדי ליישר קו בתמחור עם אס.אר – שגם היא חברה מצוינת וזולה בעצמה! תענוג להיות בשוק הזה.

עילדב היא כוכבת נוספת שהצטרפה לתיק בסוף חודש יולי. עילדב הודיעה ב-24.7.19 על כניסה להשקעה בחברה בשם מלרן – 25% תמורת 21 מ’ – מה שמשקף למלרן שווי של 84 מיליון אחרי הכסף.
מלרן היא חברת אשראי חוץ בנקאי מהסוג הראשון עם תיק אשראי של 300 מיליון ש”ח. מכיוון שאני חוקר את הענף הזה לעומק כבר זמן רב, לקח לי בערך 10 שניות כדי להבין שמדובר בעסקה מעניינת מאוד. מדוע? מכיוון שאני יודע שכאשר חברת אשראי חוץ בנקאי מגיעה לבגרות – שווי השוק שלה יהיה בערך כמו תיק האשראי שלה (ניתן לקרוא על כך בפוסט של אייל).
אני גם מבין בין השורות שהמטרה האמיתי של העסקה היא עילדב היא לאפשר למלרן לצמוח לחברה בהיקף של מיליארדים, ואכן לפני מספר ימים קיבלנו הודעה על מסגרת אשראי של עד 525 מיליון בנוסף לאג”ח (!!).
לאור הביקוש לאג”ח של מלרן, היא אף הנפיקה 120 מ’ בניגוד לתוכנית של 80 מ’ ובריבית מצוינת של 3.9%. אני מאמין שנראה הרבה סדרות אג”ח נוספות בזמן הקרוב ושהריבית תרד מתחת ל-3% תוך עניין של חודשים.
אמנם הדרך היחידה להיחשף למניות של מלרן היא דרך עילדב שמחזיקה רק 22.5%, אבל קודם כל מלרן הולכת תוך שנה שנתיים להיות גדולה בהרבה ממה שהיא כיום, ורק החלק של עילדב יהיה שווה יותר משווי השוק של עילדב כולה (בטח כשהיא נסחרה ב-50-60 מ’!). דבר שני – בעילדב אנחנו מקבלים עוד 40 מ’ בנכסים פיננסיים ואת קומסק ששווה לדעתי בין 50-200 מ’, תלוי אם יצליחו לסדר שם את העניינים.

עילדב כבר הניבה לי 80% ב-5 חודשים מאז שקניתי אותה אבל אני מצפה לפחות להכפלה נוספת תוך כשנתיים.

על רני צים כתבתי בקצרה במעבר על כל המניות בישראל. אני מחזיק ברני בקושי שבועיים לאחר שיואב אורון הסביר לי עליה בכמה מילים שהיו מספיק ברורות כדי שתוך כמה ימים כבר אפתח שם פוזיציה משמעותית של כ-25% מהתיקש כבר הניבה לי תשואה של 40%.
התשואה המהירה אכן הייתה בעיקר בגלל מזל שרני החליט לפרסם לקראת סוף חודש דצמבר הודעה חיובית כל כמה ימים אבל בטווח של שנה שנתיים זה לא ממש משנה. כשקניתי את רני עשיתי זו בציפיה לתשואה של כמה מאות אחוזים תוך 3-4 שנים. זה שקיבלתי כמה עשרות אחוזים כפיניש לשנה (לפני שרני אפילו נכנסה לתיק הבלוג…) זה אפילו קצת מעצבן אבל לא ממש משנה – אני בונה על רני לשלוש-ארבע שנים קדימה. אני אפרסם מחר פוסט נפרד על רני צים.

חברה נוספת בתיק כיום היא לסיכו, חברה בענף התשתיות שהיא גם סולידית עם 110 מ’ ש”ח במזומן במאזן, וגם עם חלומות גדולים, והנהלה שפועלת כדי להגשימם. לסיכו היא אחת הרוכשות המוכשרות שנתקלתי בהן, והיא יודעת להיות סבלנית ולתקוף בכל הכוח כשיש הזדמנות מדהימה. למשל, הרכישה הגדולה האחרונה שלהם של חברת פולדמיר הייתה בסך של 17 מ’ לחברה עם צבר של מאות מיליונים ועם סיווג בטחוני ברמה הגבוהה ביותר שמאפשר כניסה לנישות רווחיות במיוחד. אני מצפה לדברים טובים מלסיכו בשנה-שנתיים הקרובות.

שגריר המשיכה להיות תקועה השנה במקום למרות שבצד החיובי עסק הליבה השתפר. אני מקווה ומצפה שגם המצב עם קאר2גו ייפתר במהלך שנת 2020. בכל זאת אין לי מקום בתיק עבור שגריר כרגע ואני ממתין להתקדמות קונקרטית.

שניב גם היא חברה שהייתה בתיק ברבעון הקודם אך בדיעבד, על אף שהרווחתי, לא הייתי צריך להיכנס אליה. היא תניב קדימה תשואה לא רעה של 10-20% בשנה, אבל לא מעבר לכך.

נסיים בתחזית לשנה הקרובה: אני מאמין שאצליח להשיג תשואה של כ-40-50% ב-2020 וגם ב-2021 אני חושב שזו ציפיה ריאלית לחלוטין בהתחשב במה שאני רואה בשוק. יש כמה עשרות חברות שאני כבר מת לצלול אליהן לעומק אבל כאמור – אין לאן למהר, התיק לשנתיים הקרובות דיי סגור.

בשעות הקרובות אפרסם את תיק הבלוג שלי לתחילת שנת 2020.

בהצלחה בשנה החדשה!

טבלת סיכום הרבעון הרביעי:

שם הניירמחיר בתחילת רבעון רביעי 2019אחוז מהתיק מחיר סוף רבעון (31.12.19) דיבידנדים במהלך הרבעוןתשואה כוללת
שגריר1337 אג'5%1295-3.1%
שוהם ביזנס568.5 אג'40%745.931.2%
שוהם ביזנס - כתב אופציה 1339 אג'5%416.923%
עילדב195 אג' 20%301.554.6%
שניב500 אג' 15%4417-10.4%
אס אר אקורד4512 אג'15%579067.429.8%
סה"כ100%תשואה כוללת ברבעון: 27.3%

הכותב מחזיק במניות ובאופציה שוהם, במניות ובאופציות רני צים ובמניות לסיכו ועילדב, ואין באמור המלצה לקנות או למכור ניירות ערך.

נא לקרוא את הפטור מאחריות.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top