סיכום שנת 2018 בתיק ההשקעות

עד חודש ספטמבר הסתמנה 2018 כשנת העליות העשירית ברצף בבורסה האמריקאית – ואז הגיע הרבעון הרביעי אשר העביר את כל המדדים האמריקאיים לשטח שלילי מתחילת השנה.

ברבעון הרביעי לבדו ירד מדד ה-S&P ב-14.5% ואם חשבתם שהמדדים של המניות הגדולות – S&P, ת”א 35 ודומיהם חטפו – אתם צריכים לראות מה קרה למדדים של המניות הקטנות. מדד ראסל 2000 ירד ב-20% ברבעון השלישי ומדד SME 60 המתמקד במניות קטנות ישראליות ירד בשיעור דומה מתחילת השנה.

אז עכשיו כשהכנו את האווירה והורדנו ציפיות – תיק ההשקעות של הבלוג עלה ברבעון הרביעי ב- 7.2% ויחד עם העליה של 6.4% ברבעון השלישי הגענו לעליה כוללת של 14% במחצית השניה של 2018.

העליה נובעת ברובה מתוצאות יפות של שוהם ופלוס ולמרות שכמה מהאחרות אכזבו. קצת אירוני שמה שניתן להגדיר כסיכון הגדול אצלי – החשיפה למספר קטן של מניות בשיעור גבוה – הוא שסידר לי תשואה עודפת. יבואו נסקור בקצרה את המניות המרכיבות את התיק.

שוהם ביזנס הוציאו דוח רבעון שלישי חזק, עליו כתבתי כאן וכן הודיעו כי קיבלו עוד אשראי של 10 מ’ מבנק לאומי. המניה עלתה אחרי הדוח וירדה חזרה בעקבות הירידות בשאר השוק כמעט לשער בו הייתה לפני תוצאות הרבעון השלישי המעולות. יש לציין כי קיים סיכוי שהירידות בשוק יעכבו את הנפקת האג”ח של שוהם בכמה חודשים – קצת מאכזב אבל לא נורא. אני מעריך ששוהם יכולה להרוויח 20 מיליון ב-2019 אפילו בלי האג”ח.

האופציות של שוהם סובלות מפערים בין ביקוש והיצע שטרם ראיתי בשום נייר אחר – נכון לכתיבת שורות אלה ניתן לרכוש את האופציה ב-140 אגורות או למכור אותה ב-60 אגורות – כל מכירה או קניה משנה לי את כל שווי התיק בכמה אחוזים ויכול להיות שאם הרבעון היה נגמר ביום אחר השינוי בשווי של האופציה היה משנה את התשואה בכמה נקודות אחוז. כל שנותר זה להחזיק מאוד חזק.

שגריר הוציאו דוח בינוני שהראה ירידה ברווח הגולמי בעיקר לאור תוצאות קאר2גו שנכנסה לערים רבות וליציאה מתחום האינסטלציה שהיה הפסדי – אך יציאה פתאומית כל כך גוררת עלויות בטווח הקצר. בשורה התחתונה – נראה שהרבעון השלישי היה מה שנקרא Perfect storm – עם רוחות שליליות בכמה חזיתות, אך לדעתי לא מדובר בתוצאה מייצגת.
ברבעונים הקרובים אני מצפה שנראה התאזנות עם היציאה מהאינסטלציה שתוסיף לרווח. כמו כן, אני מצפה שהשימוש בקאר2גו ילך ויגדל ו/או שיימצא משקיע אסטרטגי. כרגע לא ידוע על כניסה לערים נוספות (מלבד אולי באר שבע) ויש לקאר2גו הרבה אפשרויות לבצע אופטמיזציה של מיקום הרכבים בערים.
בנוסף – ברבעון הקרוב שגריר צפויה להכניס טכנולוגיות חדשות שיורידו את העומס ממרכזי השירות וישפרו את זמני הגעת הגררים תוך הפחתת עלויות. גם לשינוי זה יהיו כנראה עלויות בטווח הקצר שיובילו לחיסכון בטווח של כמה רבעונים.
הישועה לשגריר יכולה לבוא מכמה חזיתות אך קשה לבחון את ההצלחה שלהם מרבעון לרבעון ונאלץ להמתין אפילו מעל לשנה. בינתיים – בעלת השליטה DBSI המנוהלת על ידי יוסי בן-שלום, יו”ר הדירקטוריון, קונה מניות שגריר והגדילה את ההחזקה מ-28% ל-40%. אומרים שיש הרבה סיבות למכור מניה אבל לקנות מניה יש רק סיבה אחת. קניה של גורם עם ידע כל כך רב על פעילות החברה היא מעודדת אך לא מהווה סימן מוחלט. נאלץ להמתין בסבלנות.

ברימאג הוציאו גם הם דוח בינוני שהראה על ירידה ברווחיות ברבעון השלישי מ-10 מיליון ל-4 מיליון.

כפי שניתן לראות – הירידה החדה ברווח בשורה התחתונה באה בעקבות ירידה של כמה אחוזים בלבד בשורה העליונה. החברה הטילה את האשמה בספטמבר בו היו מעט מאוד ימי עבודה. לאור הירידה הקטנה יחסית בהכנסות- נראה שיש בכך הגיון מסוים. בכל אופן הקטנתי את החשיפה שלי לברימאג.

איידיאיי ביטוח הוציאו דוח טוב שהראה עליה של 17% מהרווח בהשוואה לרבעון המקביל. ביטוח ישיר ממשיכה לקחת נתח שוק מהמתחרים ולהיות מספר 1 בשירות הלקוחות ובשביעות רצון העובדים. זוהי פשוט חברה מצוינת בסגנון באפט (מאוד דומה ל-Geico, גם היא מבטחת ישירה שצומחת כבר שנים ארוכות). כל זה לא הפריע למניה לרדת יחד עם שאר השוק. זו מניה שאפשר באמת לקנות ולשכוח – במיוחד במחיר כזה. למי שחושב שצמיחה כזו לא יכולה להימשך – דגימה קטנה מתוצאותיה של Geico מהזמן האחרון (כולל המשבר הפיננסי):

הגדלתי את ההשקעה באיידיאיי בירידות – אם לא יהיו הפתעות אני חושב שאחזיק בה כמה שנים לפחות.

Fiat Chrysler הציגו עליה חדה ברווח המתואם משנה שעברה. כמו כן הודיעה על מכירת מגנטי מרלי, חטיבת רכיבים בה היא מחזיקה, תמורת 7.1 מיליארד דולר. התמורה מהווה 35% משווי השוק של פיאט כולה תמורת חטיבה שהרווח התפעולי שלה פחות מ-10% מהרווח התפעולי של פיאט. ככה נראית הצפת ערך משמעותית.
אמנם מצב שוק הרכב נהיה מורכב יותר בחודשים האחרונים עם איומים על תעריפים ומלחמות סחר אך לפיאט קיימת כיום הרבה גמישות, הרבה מותגים חזקים והרבה מזומן לעבוד איתו. הטבלה הבאה מדגישה עד כמה פיאט יותר זולה ממתחרותיה (קישור למקור)

Plus500 הודיעה כי התוצאות הקרובות יהיו “טובות מהצפוי” – מאוד מעודד בהתחשב שחשש מהרגולציה החדשה ובכך שהמתחרה הגדולה שלהם – IG – הוציאו במקביל אזהרת רווח. נראה שהחברה יודעת להתנהל היטב בשוק הנוכחי. מה שמאכזב זה שמדי פעם מייסדי החברה מוכרים כמות משמעותית של מניות בשוק ומפילים את המחיר. כאמור – יש הרבה סיבות למכור מניה. המייסדים מבצעים מכירות לא מוצלחות כאלה כבר מספר שנים ועד כה התוצאות המשיכו להיות מצוינות אף אחרי מכירות כאלה. השוק מאוד נבהל מהמכירות של המייסדים כי זה לא מקובל בחו”ל אך לדעתי יש כאן עניין של מנטליות ישראלית – במקום לעשות מה שמקובל בחו”ל ולחשוב על עסק שהקמת כמשהו להעביר לילדים – ישראלים אוהבים לעשות “אקזיטים”- ההבדל מנטליות הזה מאפשר למשקיעים להשיג מחיר מצוין על עסק צומח – סביבות מכפיל 6 על רווחי 2019.

פלייבי הוציאה אזהרת רווח חמורה שהורידה את המניה במעל 50%. ענייני ברקסיט, מטבעות ונפט פגעו בה מאוד ובסיכום היא ירדה כ-50%. גם CBL ירדה בשיעור דומה, ככל הנראה בעקבות חששות מעליית ריבית. מדובר בשתי החזקות קטנות שהתייחסתי אליהם כהימור במובן מסויים (בניתוח שלהן ייחסתי סבירות לא נמוכה שהן ייכשלו לגמרי אך במידה ויצליחו הן שוות פי כמה). שתי ההשקעות היוו יחד 3% מהתיק כך שההשפעה הייתה מוגבלת.
יצוין כי בתיק האמיתי שאני מנהל יצאתי מפלייבי ממש יום אחד לפני הנפילה כדי להגדיל בפלוס ומ-CBL יצאתי לפני כחודשיים אך המזל שיחק לטובתי ובבלוג לקחתי על עצמי את האתגר לעשות שינויים אך ורק פעם ברבעון ולכן “אכלתי” את כל הנפילה.

MSGN הוציאו דוח דיי טוב, אך טרם רואים שינוי לטובה בעקבות הלגליזציה של ההימורים בארה”ב. אני מצפה שנתחיל לראות שיפור ברבעונים הקרובים ואם ההימורים לא ישפיעו כמו שציפיתי – נחליף להשקעה אחרת.

לגבי תיא השקעות ואו.אר.טי – בשתיהן מדובר בנכסים הגדולים בהרבה משווי השוק אך בשני המקרים יכול לקחת חודשים ואף שנים להצפת הערך, אך זה יכול לקרות גם מחר. נחכה ונראה.

בחודשים האחרונים עבדתי לא מעט כדי לאתר השקעות חדשות. מצאתי שהיתרון היחסי שלי כמשקיע מצוי בשוק הישראלי (או, אם תרצו, “הביצה הישראלית”). מאמציי נשאו פרי והירידות האחרונות הפכו מניות שהיו זולות לממש מציאות . הבעיה העיקרית היא הקושי לרכוש את המניות מה שמחייב אותי להמתין לעיתים עם הפרסום של פוסטים.

אני סבור שבמחירים הנוכחיים יש הרבה ערך גם בכמה בענקיות אמריקאיות – הבנקים (בפרט -GS, BAC,JPM במכפילים עתידיים חד ספרתיים וצמיחה עתידית), פייסבוק (דיון מעניין כאן), אפל ועוד אך היתרון היחסי שלי בניתוח חברות אלה קטן יותר ומטרידה אותי החשיפה לרגולציה ולמלחמות אגו בין מדינות.

2018 הייתה לא קלה למשקיעים במניות קטנות ולאור התמחורים הזולים שאני רואה אני אופטימי לגבי 2019.

בימים הקרובים אפרסם הרכב תיק עדכני לקראת 2019.

שנה מוצלחת לכולם!

הכותב מחזיק במניות המוזכרות בפוסט, נא לקרוא את הפטור מאחריות.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top