לחשוב במונחים של דורות

סבי שאני קרוי על שמו, שלמה, נפטר לאחרונה. סבא שלמה נולד ב-1933 בפז שבמרוקו, שם עבד כסנדלר מצליח. כשהוא בשנות השלושים לחייו ניצבה בפניו ברירה: להישאר במרוקו כאדם עשיר (לפחות במונחים מקומיים) או לעלות לישראל כעולה חדש ולהתחיל מאפס.

סבא שלמה בחר לעלות ארצה ועבד במשך שארית חייו כסנדלר ומוכר נעליים בחנות כל כך קטנה שהיה קשה לעבור בדלת. כך מימן סבא שלמה, כמפרנס יחיד, את הוצאות משק הבית שכלל את סבתי ושבעת ילדיהם.

אבי, משה, נולד בשנת 1957 ומגיל צעיר נאבק קשה כדי לצאת מהמילכוד הכלכלי אליו נולד. כך, במשך שנים היה אבי קורא מילון אנגלי-עברי ומשנן מילים בזמן שחבריו שיחקו בחוץ. אבי הצליח להתקבל לאוניברסיטה שם הכיר את אמי, ללמוד שני תארים שניים ולעבוד במשך עשרות שנים בעבודה יציבה אך קשה כמנהל בית המשפט לעניינים מקומיים בראשון לציון. כיום הוא עובד כעורך-דין עצמאי.

אני נולדתי בשנת 1989 ונקראתי על שמו של סבא שלמה.לפחות בשנים הראשונות לחיי להורים שלי לא היה הרבה, לא מבחינה חומרית ולא מבחינת זמן להקדיש לי. אבי התחיל באותה תקופה לעבוד במשרה מלאה ואמי רק סיימה לימודי משפטים (כשנולדתי היא הייתה בת 22) ועבדה כמעט מסביב לשעון.

עם השנים שני הוריי התקדמו, אמי הקימה משרד עורכי-דין דיי מצליח ואז מונתה לשופטת ובהמשך לסגנית נשיא. במקביל, אבי התקדם, עם הותק, בעבודתו. כך, אחותי קארין שנולדה 4 שנים אחריי ואחי יגל שנולד 4 שנים אחריה הכירו תנאים אחרים לגמרי ממה שאני הכרתי.

נקפוץ לשנת 2015, אז נולדה בתי המתוקה אגם ולשנת 2020, לפני שבוע וקצת, אז נולד בני הטרי רן. כמעט בדיוק חודש לאחר פטירתו של סבא שלמה.

לי ולאשתי יש מספיק משאבים – כסף ואולי אף חשוב מכך זמן – כדי לדאוג שלא יחסר לילדינו דבר. אני אלמד אותם דברים שההורים שלי פשוט לא ידעו כשהם היו בגילי ובתקווה נקודת ההתחלה הזו תאפשר להם להגיע גבוה יותר ממה שאני יכול להגיע.

פטירתו של סבא שלמה, כל כך סמוך ללידתו של בני גרמה לי להרגיש חיבור חזק והבנה על מקומי בשרשרת. לא ניתן להתעלם מכך שאנחנו חלק מתהליך שניתן למדוד אותו לא בשנים ולא בעשורים אלא בדורות. סבי ואבי התאמצו מאוד כדי להגיע לאן שהגיעו, אך המאמץ שלהם הושפע במידה רבה מהנקודה בה הם התחילו.

בכל זאת, המאמץ שלהם לא היה לשווא -כל אחד מהם עבד קשה כדי לאפשר לדור הבא להתחיל מנקודה טובה יותר, ובכך לזנק גבוה יותר, ללמוד עוד על העולם ולהכין את הקרקע לדור הבא אחריהם.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top