שגריר (המשך) – Car2Go: אופציה בחינם

רקע

בפוסט הקודם כתבתי על עסק השירותים לרכב של שגריר. המסקנה אליה הגעתי היא ששווי השוק של החברה כיום הוא נמוך אפילו אם זה היה עיסוקה היחיד של החברה.

עם זאת, קיים סגמנט נוסף ומשמעותי בשגריר – Car2Go (“קאר2גו“). קאר2גו החלה את פעילותה בשנת 2008  והיא עוסקת בשיתוף רכבים או השכרת רכבים לטווח קצר – למספר דקות או שעות.

יודגש כי לחברה אין ממש תחרות בתחום זה. לא מאמינים לי? גם בית המשפט לעניינים מנהליים חושב כך. ממש בחודשים האחרונים בעתירה שהוגשה נגד עיריית חיפה על כך שלא ערכה מכרז כשהתקשרה עם קאר2גו על אף חובתה לעשות כן טענה עיריית חיפה שהיא פטורה ממכרז לאור העובדה שקאר2גו הינה ספק יחיד – מה שפוטר אותה מקיום מכרז על פי תקנה 3(4) לתקנות העיריות (מכרזים).בית המשפט לעניינים מנהליים קיבל טענה זו. לעיון בפסק הדין: עמותת שומרי הסף נ’ עיריית חיפה. ניתן לומר שכיום יש גושפנקא לכל עיריה שמעוניינת להקים מיזם שיתוף בעזרת קאר2גו אפילו ללא קיום מכרז.

פעילות שיתוף הרכבים

בשנת 2017 החל לפעול מיזם אוטותל בתל-אביב, מיזם אותו מפעילה החברה.

החברה התקשרה בתקופה האחרונה עם מספר ערים גדולות נוספות, אשר, בעקבות תל אביב, פועלות להקמת מיזם דומה.

החברה פועלת בשלושה מודלים של שיתוף רכבים: 1. מודל A2A בו המנוי מחזיר את הרכב לאותה נקודה ממנה אסף אותו; 2. מודל A2B בו המנוי אוסף את הרכב מאחת מהתחנות הייעודיות ומחזיר את הרכב לכל אחת מהתחנות הייעודיות;  ו-3.מודל A2Z בו המנוי אוסף את הרכב מכל חניה חוקית ומחזיר אותו לכל חניה חוקית אחרת.

החברה פועלת/צפויה לפעול בקרוב בערים הבאות:

 1. תל אביב [A2A ו-A2Z]
 2. רמת גן [A2A]
 3. גבעתיים [A2A]
 4. רעננה [A2A]
 5. הרצליה [A2A]
 6. חיפה [רכבים חשמליים, A2B]
 7. ירושלים [A2A]
 8. ראשון לציון [A2A]
 9. אשדוד [יופעל בהמשך השנה, A2A]
 10. נתניה [יופעל בהמשך השנה, A2A]

כפי שניתן לראות, החברה עסוקה מאוד בכניסה לערים נוספות, והצליחה לשכנע את הערים הגדולות בישראל, ללא יוצאת מן הכלל, לשתף איתה פעולה ולספק לה חניות בעיר בחינם או בשכירות נמוכה – פשוט נדל”ן בחינם!

הנדל”ן בחינם שהחברה מקבלת הוא, להערכתי, הסיבה שקיים “עליהום” על החברה בתקשורת, תוך ביקורת על הפרויקט. לא פלא – בזמן שאתה מסתובב בשכונה עם הרכב אתה עובר שוב ושוב ליד חניה ירוקה (חניה מסומנת של קאר2גו, אתם קולטים שיש לחברה הזו סימני דרכים משלה?!) ומקלל בליבך כל גורם בעירייה המקומית שלך, ואת בני משפחתם. עם זאת, יש לזכור שתי נקודות:

ראשית, יש הצדקה טובה מאוד לכניסה של העיריות לפרויקט הזה – אפילו אם אדם אחד באזור של החניה יחליט שבזכות השירות של קאר2גו הוא יכול להסתדר בלי רכב פרטי הרי שהמצב בשכונה כבר יהיה טוב לא פחות מהמצב לפני קאר2גו; אמנם כיום להערכתי הניצול של הרכבים נמוך, אך ניתן לצפות לשיפור, הן על ידי כך שאנשים פשוט ילמדו איך להשתמש בהן (אני חייב להודות שגם אני בקושי מבין, יש מספר טלפון או אפליקציה או משהו כזה, זה כל כך מעורפל שמדהים שבכלל יש להם משתמשים) והן על ידי כך שהם יעשו אופטמיזציה למיקום של הרכבים בעיר.

שנית- ויותר חשוב – את קאר2גו לא צריך לעניין מה חושבים עליה טוקבקיסטים עצבניים, אלא רק לקוחות פוטנציאליים.

משיחה שלי עם הנהלת החברה עולה כי מטרתה של קאר2גו בימים אלה היא צמיחה וכניסה לערים חדשות הרבה יותר מרווחיות. ההסכמים עם העיריות לא רק שנועלים את אותן עיריות מלסגור עם מתחרים פוטנציאליים (בהנחה והיו כאלו) אלא פותחת אפשרות עתידית של לקחת רכב מחניה ירוקה בגבעתיים ולהחנות אותו בחניה ירוקה בתל-אביב. אתם קולטים?? תוכלו לאסוף רכב מתחת לבית שלכם ולזרוק אותו בחניה יעודית בתל-אביב בקרוב למחיר של חניה בתל-אביב.  לא תהיה שום חברה אחרת שתהיה מסוגלת לספק כזה שירות! 

מיזמים נוספים בקאר2גו

קאר2גו עצמה מכילה עוד כמה מיני-אופציות:

 1. Mobike – שיתוף פעולה עם חברת האופניים השיתופיים Mobike הסינית להפעלת שירות השכרת אופניים ללא “תחנת עגינה”. פשוט לנסוע ולהניח (או לזרוק) כשהגעת ליעד. השכירות נמוכה מאוד, ממש שקלים בודדים לשעה. הפעילות החלה בשבועות האחרונים וייקח זמן עד שהפעילות תגיע למיצוי. דווקא בתחום זה יש לחברה תחרות בדמות Ofo הסינית. לינק לכתבה שבחנה את האלטרנטיבות. יצא לי לראות כמה כאלה מסתובבים בעיר וזה נראה מדהים – אנשים פשוט מגיעים עם האופניים ליעד, יורדים וממשיכים ללכת כאילו כלום לא קרה, בלי מנעולי טיטניום וכדומה.
 2. שיתוף כלי רכב חשמליים באי מלטה – במהלך 2018 צפויה קאר2גו להתחיל להפעיל 150 רכבים חשמליים שיתופיים במלטה, בשיתוף עם חברה מלטזית בשם Debono Group Ltd, אשר הוקצו לה מניות במיזם המשותף.
 3. מתן רישיון לשימוש בתכנה להשכרת רכבים (“GoTo”) – ממש טרי מהתנור. ביום 13.6.18 הודיעה החברה כי חתמה על הסכם למתן רישיון שימוש לחברת שיתוף רכבים זרה “הנמצאת בבעלות מלאה של יצרנית כלי רכב המהווה מותג של אחד מיצרני כלי הרכב הגדולים בעולם” (“הלקוח“). לינק להודעת החברה.

קאר2גו מעניקה את הרישיון ללקוח בתמורה לתשלום חודשי (שלא צוין), קאר2גו תשמור על זכויות הקניין הרוחני וההסכם ניתן להארכה בהסכמת הצדדים. אני חושב שמדובר בהודעה לא פחות ממדהימה – מסתבר שהחברה היא שחקנית רצינית בתחום התכנה להשכרת רכבים. הלקוחות בתחום התוכנה הם מאוד “דביקים” וצריך לפשל בגדול כדי לאבד לקוח שהתרגל להשתמש בתוכנה מסוימת (אפילו Windows Vista לא הצליח). כשמשקיעים בחברות טובות מקבלים הודעות טובות. מחיר המניה בקושי זז לאחר ההודעה, אבל אני כבר ויתרתי על לנסות להבין את השוק, רק לנסות לנצל אותו (אני בטוח שהוא מנסה לעשות את אותו הדבר).

אם מגזר שיתוף הרכבים היה בהפסד זה היה מקובל עליי לחלוטין, לא ניתן לצפות שחברה שנמצא בכזה טירוף של צמיחה, ולא סתם צמיחה- צמיחה שדורשת השקעות ברכישת ציוד -מאות רכבים ואלפי אופניים, אשר בקושי פועלים בינתיים. אבל נחשו מה? החברה כבר רווחית!

קאר2גו צמיחה ברווח תפעולי
8,328,000 ש”ח רווח תפעולי כבר בשנת 2017, כשהחברה בקושי התחילה לזוז! יצוין שברבעון ראשון 2018 פרסמה החברה הפסד תפעולי של 490,000 ש”ח במגזר שיתוף הרכבים וכפי שציינתי לעיל, אני לא אופתע אם הפסד זה יגדל לפני שהוא יקטן, אבל זה מחיר קטן לשלם על השתלטות כל כך ברורה ומסיבית על תחום שנמצא בחיתוליו, באופן שלא יאפשר למתחרים רציניים להיכנס אפילו עוד עשור.

חברת סטארט-אפ רווחית שהופכת לאט-לאט (או בעצם מאוד מהר) למונופול בתחום ההשכרה לטווח קצר, עם גיבוי של חברת אם – שגריר – עם הכנסה יציבה ממנויים שיכולה לעמוד בצורך פתאומי במזומנים ולאפשר לחברה לנצל הזדמנויות צמיחה אפילו כשלאף אחד אחר לא יהיה מזומן ביד. כל זה בעולם שסטארט-אפים Pre-Product מקבלים לעתים תמחור של עשרות מיליונים.

 את כל זה אתה מקבל בחינם כשאתה קונה מניה של שגריר (או אפילו פחות מחינם – הייתי שוקל לשלם על עסק השירותים לבדו מעל ממחיר השוק כיום).

אז כמה קאר2גו שווה בעצמה? קשה לומר. ההתפשטות של החברה מהירה מדיי וכך גם תחומי הפעילות אליהם נכנסה בתקופה האחרונה. עם זאת, לא צריך לדעת את המשקל של אדם בקילוגרמים כדי לדעת שהוא רזה. והנמשל – לא צריך לדעת כמה חברה שווה כדי לדעת שהיא שווה הרבה יותר מאפס.

אולי אני טועה אבל אני חושב שהתמחור הנוכחי של שגריר נמוך מאוד.

גילוי נאות: לכותב יש אחזקה במניות שגריר.

לחצו כאן כדי לקרוא את הפטור מאחריות
כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו יועץ השקעות ואינו מנהל תיקים ואינו מציג את המידע בתור שידול או השפעה או בקשה או הצעה לקנות או למכור או להחזיק את ניירות הערך המוזכרים באתר. אין לראות במידע באתר הצעה או שידול לקנות או למכור או להחזיק כל נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לניירות הערך הנידונים. לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו”ד, ויועץ המס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. לכותב עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים והוא עשוי למכור או לקנות את ניירות הערך המוזכרים מבלי להודיע על כך מראש. השקעה במניות היא מסוכנת ועשויה לגרום להפסד כל ההשקעה. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.
Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top