Plus500 – האם עדיין מעניינת אחרי העליות?

רקע

לפני כשנה וחצי נתקלתי בחברת Plus500 הנסחרת בלונדון. החברה הייתה זולה להערכתי אז קניתי מניות בכ-450 פני למניה. נכון לכתיבת שורות אלה המניות נסחרות סביב 1,650 פני למניה, וזאת לאחר שהחברה חילקה 180 פני כדיבידנדים מאז שקניתי אותה. כלומר, תשואה כוללת של 305% בשנה וחצי. לאחר עליה כזו, האם עדיין שווה להחזיק במניות החברה?

plus500 logo

אודות Plus500

פלוס500 הוקמה על ידי שישה בוגרי טכניון בשנת 2008. מנכ”ל החברה הוא אסף אלימלך שגם הוא משלנו (אם זה חיובי או שלילי – תחליטו אתם 🙂 )

פלוס500 מספקת מערכת מסחר ללקוחותיה בה הם יכולים לסחור במגוון רחב של נכסים באמצעות “חוזי הפרש” (Contract of Difference או CFD). מדובר בחוזה שמאפשר לקונה להנות מעליה או ירידה במחיר של נכס בסיס בתמורה לתשלום פרמיה.

plus500 מציעה חוזי הפרש על יותר מ-2,200 נכסי בסיס. היופי בעבודה עם חוזי הפרש הוא שניתן להמר על נכסים שקשה מאוד לאחסן (נפט) ועל נכסים שמסובך/מסוכן לקנות, כמו למשל ביטקוין ושאר מטבעות הקריפטו, שאף עליהם ניתן לרכוש CFD.

נכסי הבסיס בהם ניתן לסחור - Plus500
קטגוריות נכסי הבסיס בהם ניתן לסחור – Plus500

Plus500 פועלת במעל 50 מדינות (וכל הזמן נכנסת לאזורים חדשים), ניתן לסחור מהמחשב, באמצעות אפליקציות, טבלטים ואפילו באמצעות Apple Watch. ל- Plus500 רישיון לפעול ויש עליה פיקוח בישראל, בריטניה, אוסטרליה, קפריסין, ניו-זילנד, דרא”פ וסינגפור באוגוסט הקרוב צפויה להיכנס רגולציה חדשה של ה- European Securities and Markets Authority – EMCA,  החברה הודיע שהיא לא מעריכה שתיפגע ממנה באופן משמעותי, אך הדבר עדיין מצוי בבחינת ההנהלה.

(למידע נוסף אודות הרגולציה החדשה לחצו כאן)

בגלל ש-Plus500 היא כיום אחת החברות הגדולות בתחום ה-CFD הרגולציה הופכת עבורה ליתרון. באופן כללי רגולציה מועילה לשחקנים הגדולים שיכולים להתאים את עצמם, בעוד ששחקנים קטנים מתקשים לעמוד בקצב.

הכנסות החברה

הכנסותיה של Plus500 צומחות בקצב מסחרר, יחד עם צמיחה אדירה במספר הלקוחות הפעילים:

פלוס500 פיננסים

שיעור הצמיחה הממוצע של ההכנסות עומד בין 2012 ל-2017 על לא פחות מ-40%. שיעור הצמיחה הממוצע ב-EBITDA עומד על 49.7% ושיעור הצמיחה ברווח הנקי – על קצת יותר מ-50%.

החברה מחלקת בשנים האחרונות 100% מהרווח הנקי שלה לבעלי המניות, הן באמצעות דיבידנדים והן באמצעות רכישה מחדש של מניות. החברה נכנסה לאחרונה לדרום-אפריקה ולסינגפור.

השאלה החשובה היא, כמובן, לכמה צמיחה ניתן לצפות בעתיד. החברה צמחה בעבר בין השאר באמצעות כניסה לעוד ועוד מדינות אך ניתן לצפות שחלקן של המדינות החדשות ילך ויקטן עם הזמן.

האפליקציה

אני אוהב לבחון אפליקציות של חברות שאני משקיע בהן. אפליקציה זה משהו שקל מאוד לטעות בו גם כשמושקע בו כסף רב (למשל אפליקציית נט-המשפט המזעזעת שהושקעו בה מיליונים רבים). כל מיני בירוקרטיות, דרישות סותרות של מנהלי דרג ביניים ממפתח האפליקציה שחייבים לבקש איזה פיצ’ר כדי להראות שגם הם תרמו משהו. אני חושב שכשחברה מצליחה להוציא אפליקציה שהלקוחות אוהבים (ועוד מוציאים בה טונות של כסף) זה מעיד על תרבות טובה שמצליחה לעמוד בקצב של הדור הצעיר.

Plus500 מדווחת שרוב הלקוחות החדשים בשנת 2017 הגיעו באמצעות המובייל. החברה מתגאה בדו”ח השנתי בכך שהאפליקציה שלהם מדורגת הכי גבוה מבין מתחרותיה – האפליקציה שלהם מקבלת דירוג של מעל 4 כוכבים בגוגל פליי של גוגל ובאפ סטור של אפל. על פי אתר הסטטיסטיקות App Annie יש לחברה בגוגל סטור לבד מעל 5,000,000 הורדות. כדי להבין כמה האפליקציות קריטיות לצמיחה בהכנסות , ראו כאן (גם אני לא מבין למה הם בחרו בגוונים של כחול לכל הקטגוריות..):

פלוס500 - הכנסות לפי מכשיר

 

טירוף הביטקוין

החברה נהנית בחודשים האחרונים מהשיגעון התורן – מטבעות קריפטו. קניה של ביטקוין ודומיו דורשת התעסקות מסוימת ויכולה ליצור תסבוכות מס. מהבחינה הזו, השקעה באמצעות חוזים ב-Plus500 היא הרבה יותר פשוטה למי שבטוח שביטקוין זה הדבר הגדול הבא.

2017 הייתה שנה מדהימה עבור מטבעות הקריפטו, אך מאז תחילת 2018 כולם חוטפים בראש עם ירידה ממוצעת של 63% מתחילת השנה, עובדה שעלולה לפגוע בתוצאות של Plus500, אך באופן מוגבל שכן החברה דיווחה שנכון לסוף 2017 מטבעות הקריפטו מהווים פחות מ-15% מהמסחר.

בזמן ששנת 2018 פחות טובה עבור מטבעות הקריפטו החברה נהנית מעלייה בתנודתיות בשוק המניות לעומת שנת 2017. plus500 מרוויחה מתנודתיות ושנת 2017 הייתה השנה הכי פחות תנודתית מאז 1964. נראה שב-2018 השוק חזר להיות תנודתי הרבה יותר. 

כמה החברה שווה?

שווי השוק של החברה עומד כיום על 1.8 מיליארד פאונד. מכיוון שהנתונים הכספיים מפורסמים בדולר נמיר את שווי השוק ל- 2.35 מיליארד דולר.

החברה מדווחת פעם בחצי שנה בלבד ולכן הנתונים הכספיים האחרונים שיש לנו הם עבור סוף 2017. לחברה מזומנים בסך 240 מיליון דולר ואין לה חוב.

ה-EBITDA של החברה עמד ב2017 על 253 מיליון דולר – מכפיל EBITDA של 8.3.  הרווח לשנת 2017 עמד על 200 מיליון דולר – מכפיל רווח של 11.75 או 10.55 בנטרול מזומן.

על פי מדדים אלה החברה מתומחרת עדיין על הצד הזול לחברה ממוצעת, וזולה מאוד לחברה מצוינת כמו Plus500.

יש לציין כי התוצאות שהחברה פרסמה לרבעון הראשון לשנת 2018  היו לא פחות ממדהימות. EBITDA של 237 מיליון דולר ברבעון – כמעט כמו ה-EBITDA של כל שנת 2017. נראה שהתוצאות קשורות לעניין מטבעות הקריפטו. מכיוון שמדובר בתוצאות מאוד חריגות, בשלב זה אני בוחר להיות שמרן ולהניח שמדובר בעניין חד פעמי, אבל בכל זאת כדי לסבר את האוזן – ההכנסות עלו ב-284% מרבעון קודם, מספר הלקוחות הפעילים קפץ ב-204%, ההכנסה פר משתמש עלתה מ1,080 דולר ל-1363 דולר במקביל לכך שעלות רכישת משתמש חדש ירדה מ-907 דולר ל-502 דולר. אפילו אם רק חלק מהטוב הזה יישמר זה מדהים.

בנוסף, לפני פחות מחודש הוציאה החברה הודעת עדכון בה כתבו שלאור תנודתיות בשווקים הרבעון הראשון של שנת 2018 היה חזק במיוחד, ועל אף שהשוק נרגע מאז התוצאות ממשיכות להיות מעבר לציפיות ההנהלה. כלומר, יש סיבה טובה לצפות ש-2018 כולה תהיה חזקה. אין לנו מספרים ספציפיים אבל זה בוודאי סימן חיובי.

לסיכום, נראה שבמקביל לעליות גם שווי החברה עלה משמעותית ועדיין יש “בשר” לעליה במחיר המניה. כמובן שיש להתחשב בסיכונים ובעיקר הרגולציה בשוק האירופי שיכולה להזיק (אך, כאמור, עלולה גם להועיל) ל-Plus500. אני בינתיים ממשיך להחזיק.

מחשבה לסיום – האם מדובר בעסק לא מוסרי?

התחום בו החברה פועלת נמצא תחת ביקורת ציבורית, ובצדק. יצא לי לפני מספר חודשים להיפגש עם בכיר לשעבר בחברה לא קטנה שפועלת באותו התחום (שקורץ לישראלים משום מה).

בכל אופן הוא אמר לי מהן הכנסות החברה, בתמימותי שאלתי אותו מהם הרווחים ולא ההכנסות. לטענתו מהרגע שלקוח הפקיד כסף בחשבון החברה ניתן להגיד שהכסף הוא כבר אז רווח של החברה. המספרים שהלקוח יראה על צג המחשב הם תיאורטים לחלוטין. לא יותר ממשחק (דיי גרוע).

“ומה קורה אם לקוח רוצה למשוך את הכסף”? החברה תערים עליו קשיים אינסופיים, ובמידת הצורך תביא באופן אקטיבי ל”איפוס” של הלקוח.

מה הכוונה באיפוס? הם אומרים ללקוח שכדי למשוך את הכסף עליו להגיע למספר מסוים של פעולות (לעתים מציעים לו בשל כך גם “בונוס” בדמות כסף נוסף לחשבון). עכשיו, כשהלקוח סוחר, פשוט דואגים לאפס אותו. לא משנה על מה הוא יהמר, הוא יפסיד. בגלל שההימורים הם במינוף גבוה זה גם לא דורש מניפולציה גדולה – מספיק להציג לאדם שממונף 1X100 ירידה של אחוז בשער הדולר (אפילו לשבריר שניה) כדי לאפס אותו.

אני בטוח ההתנהלות השערורייתית הזו משותפת לחברות נוספות בתחום. עם זאת, אני סבור ש-Plus500 מתנהלת בצורה הגונה הרבה יותר, הן בשל המינוף הנמוך יחסית שהם מציעים (עד X20) והעובדה שהיא לא מציעה אופציות בינאריות, הן בשל כך שהלקוחות לא נעלמים בקצב גבוה כמו שהייתי מצפה מחברה ש”מאפסת” את הלקוחות שלה. אני רוצה להאמין שעם הזמן והתגברות הרגולציה החברות הבעייתיות יותר שנותנות לענף הזה שם רע ייעלמו. כמו הבדיחה הידועה על עורכי דין, מדובר סך הכל ב-99% בעייתיים שעושים שם רע לכל השאר.

 

לינקים:

דו”ח שנתי 2017

דו”ח רבעון ראשון 2018

 

גילוי נאות: הכותב מחזיק במניות של חברת Plus500.

נא לקרוא את הפטור מאחריות

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top