וידויו של ספקן טכנולוגיה

אני מודה בפה מלא שאני חובב טכנולוגיה. כשקניתי רכב הכי חשוב היה לי שהוא יהיה “חכם” (מסך אנדרואיד מהיר, היברידי, שמירת נתיב, בלימה אוטומטית). אני מסתובב באופן קבוע עם אייפון, אפל ווצ’, איירפודס ואייפד פרו – וכל כמה דורות אני מרגיש צורך עז לשדרג. אני עובד על מחשב גיימרים עם כרטיס מסך חזק – למרות שאני מתשמש במחשב בעיקר לקריאה וכתיבה. מאוד חשוב לי שהכל יהיה מהיר ותמיד יש לי בהישג יד כמה מסכים.

עם זאת, למרות שאני חובב טכנולוגיה, אני לא מאמין גדול בטכנולוגיה. אולי היה ניתן לחשוד בכך לאור הפרויקט שלי לעבור כמו פועל שחור על כל המניות בישראל בעידן ה-Natural Language Processing.

נראה שרוח התקופה מזה זמן רב הוא שהטכנולוגיה תפתור הכל, ושרק עוד כמה שנים (מרחק הזמן הקלאסי בו משתמשים כאן הוא 10 שנים) העולם יהיה שונה לחלוטין. הרכבים יהיו אוטונומיים, אם לא מעופפים, יהיו לנו שבבים במוח, כל העבודות יוחלפו ברובוטים (מלבד אולי משמני רובוטים אני מניח), הסוללות יחזיקו פי 100 יותר זמן וייטענו בכמה שניות, מדפסות תלת-מימד יהפכו את כל התעשיות למיותרות כי נדפיס לנו הכל בבית (את זה שמעתי מדוקטור שמרצה בקורס אסטרטגיה עסקית) ועוד ועוד.

אני שומע את התחזיות האלה בכל מקום – והן מוצגות כמעט כעובדות מוגמרות. מהנדסי עמק הסיליקון בטוחים בהם, בדיוק כמו שבטוחים בהם אנשים ברחוב. למעשה, הדיון כבר עבר שלב ויש שכבר דנים בשאלה מה נעשה אחרי שכולנו נהיה מיותרים.

למרות זאת – ולמרות שאני מסתכן כאן בטעות פומבית ו-Alienation של כמה מקוראיי (בטח לאחר שהבהרתי שאני חובב אפל למרות שאנחנו במדינת סמסונג) אני רוצה להעלות על הכתב שאני לא חושב שאף אחד מהדברים האלה יקרו – לפחות לא בעשורים הקרובים.

Nobody likes a downer

עוד בשנת 2007 אני זוכר שחבריי דיברו איתי על כך שאנחנו נגיע תוך מספר שנים לסינגולריות טכנולוגית – כלומר ניצור מחשב שחכם יותר מאיתנו, שיהיה מסוגל לבנות מחשב יותר חכם ממנו (שכן הוא יותר חכם מאיתנו) וכן הלאה Ad-infinitum. מה שיהפוך את כולנו למיותרים מיידית.

התערבתי עם חבר עוד ב-2015, שסבר שעד 2020 יהיו כבר רכבים אוטונומיים בכל מקום, שגם עד שנת 2030 זה לא יקרה. זאת למרות שכבר אז המכונית האוטונומית של גוגל הסתובבה לה ברחובות.

זה פוגש אותי בכל מקום – אפילו כשהייתי באסיפה של שגריר לפני כמה חודשים היה ברור שרוב המשתתפים לא ממש עוקבים אחרי החברה. זה לא הפריע לכמה מהם “לצלוב” את המנכ”ל על איך הוא מתכונן לכך שלא יהיו נהגים עוד 5 שנים (והוא אשכרה בזבז זמן לענות לשטויות האלה). זה נכון גם בחברות אחרות וגדולות בהרבה.

ב-2017 היו לי ויכוחים עם חברים שהיו משוכנעים שהביטקוין”ישנה את הכלכלה העולמית”, ושהוא עדיף אובייקטיבית על כסף ישן.

כל פעם שאני מנהל שיחות בנושא הזה עם אנשים אני מוצא את עצמי במיעוט. אנשים מגנים על העמדה שלהם שהם עצמם יהיו מיותרים עוד 5 שנים בחירוף נפש כל כך גדול שהיית חושב שאמרתי לישראלי שאפל עדיף על סמסונג. אז למה אני כל כך בטוח?

לקפל כביסה זה קשה משחשבתם

אז למה אני חושב שזה לא יקרה? שרכבים לא יסעו ללא נהגים? שלא נוחלף בעבודות שלנו?

הסיבה פשוטה – אני רואה מה טכנולוגיה יכולה לעשות – ואני לא כל כך מתרשם.

ניקח את Waze – אחת ההשראות העיקריות לפוסט הזה.
Waze שייכת ל-Alphabet – אותה ענקית טכנולוגיה שלכאורה מובילה את המירוץ לרכב אוטונומי עם Waymo.

כל בוקר מחדש Waze אומרת לרבים מאיתנו שנגיע לעבודה תוך חצי שעה, רק כדי לשלוח לי 30 הודעות של “חל עיכוב” וכמובן שההגעה תהיה באיחור של שעה וחצי.

אני גם רואה את Waze ממליץ לי לעקוף פקק דרך רחוב צדדי, רק כדי שעצם ההמלצה עצמה תיצור פקק של 100 רכבים ברחוב צר שכל נהג מונית היה יודע להימנע ממנו.

אני גם רואה את Waze, מדי פעם, שולח אותי במסלול שברור מאליו שהוא לא יותר מבאג במערכת (לפנות ימינה, להמשיך קילומטר, לעשות פרסה לחזור קילומטר ולפנות ימינה כאשר בסך הכל רציתי להמשיך ישר.

איך זה יכול לקרות עם כל המתכנתים הטובים בעולם עם המשכורות הטובות בעולם? כל הביג דאטא, משין לרנינג ושאר באזז-וורדס?

וכל זה בתכנה פשוטה יחסית שאפילו לא פוגשת את העולם האמיתי. וויז לא צריכה להזיז כלום, אין יותר מדיי משתנים מלבד כמות הרכבים בכל מקום – ועדיין אי אפשר לסמוך עליה.

הייתם סומכים על וויז עם החיים שלכם? התשובה היא חד משמעית לא – לא עכשיו ולא בעוד 20 שנה.

מעבר לכך, אני אפילו לא בטוח שוויז של היום טוב יותר במובן כלשהו מוויז של לפני 10 שנים (מלבד ה”שדרוג” בכמות הפרסומות).

עכשיו בואו נוסיף לזה את העולם אמיתי.

נשאל שאלה מקדימה- שמתם לב לכך שלא קיימת מכונה שמקפלת כביסה? קצת מוזר לא? איך יכול להיות שמטלה כל כך ידנית ומעצבנת, וכל כך פשוטה לבני אדם (אם תשאלו את אשתי היא תגיד לכם שהכוונה היא לבני אדם שהם לא אני) לא נעשית על ידי רובוט, גם בחברות המובילות בעולם?

הסיבה לכך היא שזה מאוד, מאוד קשה להפגיש בין טכנולוגיה לעולם האמיתי.

תחשבו על זה- איפה אתם פוגשים טכנולוגיה שממתממשקת לבד עם העולם הפיזי? אפילו המעליות האלה שמאפשרות ללחוץ על הקומה מחוץ למעלית – דבר דיי פשוט – בקושי מתפקדות.
במשרד הקודם בו עבדתי שהיה בנין חדש מאוד בכל רגע נתון לפחות מעלית אחת מתוך שלוש הייתה בתיקון ובבנין של 7 קומות היית יכול לחכות רבע שעה למעלית. הייתה הסכמה גורפת בין העובדים שמעלית “טיפשה” עם כפתורים בפנים הייתה עדיפה בהרבה.

עוד ממשק כזה שפגשתי הרבה כעורך דין הוא מכונות צילום -גם כן לכאורה עניין דיי פשוט – אתה שם דפים בערימה מסודרת והיא מוציאה את הדפים עם דיו עליהם – נו ביג דיל – ומכונות כאלה עולות יותר מ-10,000 ש”ח. לא צפויות בעיות, נכון?


בוא נגיד בעדינות שכל מתמחה במשרד עורכי דין שמכבד את עצמו הוא חצי טכנאי מכונות צילום. מספיק שבטעות אחד הדפים היה מקומט ממה שהמכונה “מוכנה לעבוד איתו” כדי שתהיה צריך לפרק ולהרכיב מחדש מכונה של חצי טון. אין עורך דין או מתמחה שאין לו בחיוג מהיר את טכנאי מכונות הצילום ותהיו בטוחים שזה אחד ממקורות הלחץ הגדולים העבודה הזו.

אז הדבר המטומטם הזה ינווט לו בכבישי ישראל בעצמו, יקבל החלטות שחיי אדם תלויים בהם בכל שניה ושניה וכל פעם שמישהו ימות נחכה לעדכון תוכנה? (היי אולי גם יוסיפו לנו עוד מסכים להציג פרסומות תוך כדי). בקיצור, לא נראה לי.

אגב, רובוט מקפל כביסה, שנראה יותר כמו מדפסת גדולה, הוצג בתערכות CES 2019 ותרשו לי לנחש שהוא יהיה סופר יקר, לא יעבוד רוב הזמן וידרוש טכנאי בסטנדביי של 24/7 בחנות.

Technology almighty

אין לי בעיה להיות מיעוט, כל עוד אני מאמין שאני צודק. זו במידה רבה הסיבה שאני עוסק בהשקעות (לפעמים אני חושב שהרווח הכספי הוא רק תוצאת לוואי..). מה שמתסכל אותי בויכוחים האלה זה שלא משנה כמה פעמים אני צודק, כשאני אדבר עם נהג המונית הבא 10 שנים אחר כך הוא יגיד לי אוקיי, אבל 10 שנים מעכשיו זה יקרה” או “גם אם זה לא יקרה, הדבר ההזוי האחר יקרה”.

הסיבה לכך היא אמונה בטכנולוגיה שדומה לאמונה דתית – הטכנולוגיה יכולה לעשות הכל. הטכנולוגיה רואה כל מה שאתה עושה, הטנולוגיה אוהבת אותך, ובמקומות מסוימים הטכנולוגיה גם שופטת ומענישה אותך.

בוא נגיד שבמובנים רבים אני מעדיף להיות אולד סקול.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top