שלומי-30 (SA-30) – עדכון המדד הראשון

לפני חודש וחצי השלמתי את המעבר על כל המניות בישראל והרכבתי מהמניות הכי מעניינות את מדד המניות הכי טוב שאני יכול להרכיב שכיניתי מדד שלומי-30 או SA-30 המשקיע בחברות שאני חושב שהן מצוינות, צומחות ומנוהלות היטב עם סיכוי טוב להכפיל את שוויין. אפילו העזתי להמר שמדד שלומי-30 יעשה את הבלתי אפשרי ויכה את כל המדדים המובילים בעולם בשנה מאז השקתו. יש שחשבו שאני בדרך לכישלון צפוי מראש -אך איך הלך למדד מאז?

כפי שניתן לראות בתקופה של חודש וחצי מדד SA-30 עשה תשואה של 21.07%, פער של מעל 15% מעל ממוצע המדדים וזאת בתקופה של חודש וחצי בלבד – כך שהכיוון כבר נראה מבטיח.

מה עושים עם מדד שלומי-30

מדד שלומי-30 פורסם לאחר המעבר על כל המניות כמודל שמטרתו להראות שיש טעם במעבר על מניות וסינונן עם סטנדרטים מחמירים. המדד חופשי ונגיש לכולם וללא כל תשלום, אלא שבתגובות על המאמר בו השקתי את המדד הציע אחד הקוראים שאהפוך את המודל לקרן נאמנות שכל אחד יכול לקנות.

הרעיון להפוך את המדד לקרן נאמנות קסם לי מכיוון שזו הזדמנות להראות שמחקר ועבודה טובה מתגמלים לא רק במודל אלא במציאות ואפילו בתיק רחב, אלא שלצערי מהר מאוד נתקלתי בכמה בעיות. בעיה אחת היא שכדי לנהל קרן נאמנות נדרש רישיון לניהול השקעות שאין לי ואין בכוונתי להוציא. כדי לעקוף את המגבלה הזו (מה שאיני נלהב לעשות בלאו הכי – מרגיש כמו “קומבינה”) אפשר למצוא בעל רישיון שינהל את קרן הנאמנות “ברוח” המודל, אלא שבמקרה כזה אין לי כל שליטה על ניהול הקרן. כלומר – אני שם את השם שלי על קרן שלא בהכרח תואמת את אופן הניהול שלי ואין לי אפשרות לשנות זאת. בעיה עקשנית נוספת היא הסיכון לניגודי עניינים מול קרן הגידור שאני מנהל. יהיו למשל תקופות בהן אני אדע מה קרן הנאמנות צפויה לעשות ולא אוכל לעשות פעולות בקרן הגידור מה שיפגע במשקיעים בקרן .

מכל הסיבות האלה החלטתי לוותר על רעיון קרן הנאמנות ולהותיר את שלומי-30 בתור מודל חופשי לשימוש. לגבי עדכונים- תכננתי בהתחלה שהמדד ירוץ עד סוף שנת 2021 אך לאור ההתעניינות במדד וכדי שהוא יהיה עדכני יותר החלטתי לעדכן את המדד ביום העשירי לתחילת כל רבעון ולכן עדכון המדד הראשון הוא היום – 10.1.21.

כפי שתראו בהמשך העדכונים אינם דרמטיים במיוחד. העדכון הנוכחי, למשל, נובע בחלקו הגדול מהנפקות חדשות. שימו לב שאם חברה נכנסת למשל ל-SA-10 היא גורמת לאפקט דומינו של שינויים (חברה אחרת מה-SA-10 תעבור ל-SA-20 ותוציא חברה אחרת ל-SA-30 או מהמדד בכלל) אך בפועל הכל נובע משינוי אחד שנובע מאפשרויות שנוספו בשוק הישראלי.

גילוי נאות

מדד שלומי-30 הוא המדד הרחב הכי טוב שאני יכול להרכיב בנקודת זמן מסוימת. קרן הגידור לעומת זאת היא כלי השקעה שאני מנהל באופן הכי טוב שאני יכול עם כ-10 מניות בתיק ומגבלות מסוימות של חשיפה לנייר בודד או לענף. כשאני מעדכן את המדד בדרך כלל תהיה חפיפה גדולה בין הקרן לבין נאמר מדד SA-10 אך במהלך הרבעון חשוב לי שתדעו שמכיוון שאני כל הזמן מחפש ומוצא רעיונות מעניינים ייתכנו שינויים בהחזקות הקרן כולל קניות ומכירות של ניירות במדד או מחוץ למדד. אני מצפה שבתקופה נורמלית עד סוף כל רבעון יהיה פער בין החזקות הקרן למדד SA-10. זה לא אומר שלדעתי הניירות במדד הפכו לפחות טובים אלא שלדעתי יש השקעות טובות יותר.

עדכון המדד- רבעון ראשון 2021

לפני שנגיע לשינויי ההרכב החלטתי לשנות את המשקלים במדד מבין 1-5% לבין 2-6% כדי שהמניות הקטנות ישפיעו יותר וכדי שמשקל המניות הגדולות יהיה דומה למניות הגדולות במדדים כמו ה-S&P או ת”א 35. כמו כן תתווסף מניה ל-SA-3 שיהפוך בינתיים ל-SA-4.

להלן סיכום השינויים במדד.

מדד SA-4

מדד SA-3, שאני מגדיל לפחות זמנית ל-SA-4, כולל את 4 המניות שאני רואה כבעלות סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר. בעדכון הכללים הנוכחי מדד SA-4 קיבל משמעות נוספת – המניות שקיבלו משקל מקסימלי זכו להוות 6% מהמדד במקום 5% בפרסום הקודם.

נכנסות למדד: מניף – כתבתי על מניף לאחרונה. אני חושב שלמניף כחברה עצמאית יש את כל המרכיבים הנדרשים כדי להגדיל את תיק ההלוואות והרווחים פי כמה. אמנם כבר יש לנו חברת אשראי חוץ בנקאי ב-SA-4 (שוהם), אך מניף שונה מאוד משוהם.

מדד SA-10

מדד SA-10 כולל את מדד SA-4 ו-6 מניות נוספות. מדד שלומי-10 הוא בעצם מעין “טופ-10” של הבורסה הישראלית לדעתי. נכנסות למדד: 1. אי.אל.דיכתבתי על אי.אל.די לאחרונה לאחר שנכנסנו כבעלי עניין בחברה. אני חושב שלאי.אל.די יש פוטנציאל מעניין מאוד בשנה הקרובה.
2. בוני התיכוןכתבתי על בוני התיכון לאחרונה. לדעתי השנה-שנתיים הבאות יהיו מעניינות מאוד בבוני התיכון.

מדד SA-20

כולל את מניות SA-10 ו-10 מניות נוספות. נכנסות למדד: 1. מלרן – הנפקה חדשה.

מדד SA-30

SA-20 בנוסף ל-10 מניות בעלות הוודאות הנמוכה ביותר בתוך המדד, אך עם פוטנציאל מעניין. נכנסות למדד: 1.טלרד– נראית מעניינת מבחינות מסוימות אך עם כמה נקודות שמחייבות בדיקה (ירידה בצבר למשל). מספיק טובה כדי להיכנס ל-SA-30 אך לא מעבר בנקודה זו.

מדד יתר-420

מדד יתר-420 כולל את כל המניות שלא נכנסו לשלומי-30. עבור אלה שלא נכנסו או יצאו מהמדד- אולי ינחם אתכם לדעת שאתם בחברה טובה יחד עם בערך 95% מהמניות בבורסה. אם תצליחו להראות צמיחה גבוהה ולהתנהל טוב – גם לכן יש סיכוי להיכנס למדד!

הרכב המדד – רבעון ראשון 2021

סיכום הנכנסות/יוצאות מהמדד:

נכנסותיוצאות
מניףסקייליין
מלרןאינטרגאמא
בוני התיכוןאס.טי.ג’י
אי.אל.דיסאטקום
טלרדאי.בי.איי השקעות

עד העדכון הבא

אז זה סיכום עדכון המדד – בסך הכל עדכון קטן יחסית. עדכון המדד הבא שעתיד להתרחש ב-10.4.21 בטח יהיה קצת משמעותי יותר אבל לא הייתי מצפה למהפך – חברות טובות וצומחות מהסוג שאני אוהב נוטות להישאר טובות וצומחות משנה לשנה וגם אם המחיר קצת משתנה – אין מה למהר למכור.

שיהיה רבעון מצוין ומזכיר שאתם תמיד יכולים לעקוב אחרי המדד בכתובת www.-SA-30.com או בתפריט למעלה!

הכותב וקרן ארביטראז’ ואליו מחזיקים בחלק מהמניות במדד. על כל קורא לעשות מחקר עצמאי והאמור אינו מהווה המלצה להשקיע בנייר ערך או הזמנה להשקעה בקרן. התוכן כפוף למדיניות השימוש באתר.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top