שוק המניות לא יגיד לכם מי ינצח בבחירות – המהמרים כן

בשבועות האחרונים העיתונות הכלכלית חיפשה בנרות אינדיקטורים שיעזרו לנבא מי ינצח בבחירות. כל עלייה או ירידה במדד S&P500 או בנאסד”ק התפרשה כמסמלת יתרון לטראמפ או לביידן.

ההסתמכות על השוק נשמעת הגיונית, הרי ידוע שכאשר יש הרבה מידע שוק וסחירות שוק הוא מנבא מצוין למה שצפוי להתרחש. בכל זאת, הבעיה בהסתמכות על מדדי מניות כמנבאי ניצחון לאחד המועמדים היא ששוק המניות הוא אינדיקטור מאוד ‘רועש’.

האם ירידה של אחוז בחוזים העתידיים בנאסד”ק נובעת מסיכוי גבוה יותר של טראמפ להיבחר, או מדו”ח מאכזב של אחת מענקיות הטכנולוגיה? למעשה, אפילו בשאלה מי מהמועמדים טוב יותר לכלכלה בכלל, לשוק ההון או אפילו לענף הטכנולוגיה, הדעות חלוקות.

אז הניסיון לנבא את התוצאה באמצעות ‘שוק’ היא נכונה. משקיעים נוטים לעשות עבודת מחקר ולהשתמש בכל פיסת מידע שהם יכולים למצוא כשהם יכולים לצאת מכך נשכרים מצד אחד, ומצד שני עלולים להפסיד כסף אם הם טועים, אך שוק המניות אינו שוק מועיל במיוחד. השוק שכן כדאי להסתכל עליו הוא שוק ההימורים.

שוק ההימורים, כשמו כן הוא, שוק שבו מתאפשר למהמרים לשים את כספם בהימור על תוצאה עתידית שלה הם צופים במגוון תחומים. באתר predictit.org למשל, ההימור עובד בצורה כזו: נניח שההימור נוגע לשאלה ‘האם נתניהו יהיה ראש ממשלה ב-31.12.2020’ (הימור שאכן קיים באתר). האתר יוצר מעין ‘נייר ערך’ שפוקע ב-31.12.2020 שערכו, אם נתניהו יהיה ראש ממשלה באותו יום, יהיה 100 סנט, וערכו אם הוא לא יהיה ראש ממשלה – 0 סנט. במקביל נוצר נייר ערך מקביל שלפיו נתניהו לא יהיה ראש ממשלה ב-31.12.2020 שמחירו יהיה 100 סנט אם נתניהו לא יהיה ראש ממשלה ו-0 אם לא.

כך, כשמשקיעים קונים זה מזה את ‘נייר הערך’, המחיר האחרון שלו משקף את הסיכוי באחוזים שהמהמרים מייחסים לכך שהתשובה לשאלה תהיה חיובית. במקרה של נתניהו, למשל, מחירו האחרון של הנייר לפיו נתניהו יהיה ראש ממשלה הוא 93 סנט, ולכן הסיכוי המיוחס לאותה תוצאה הוא 93%. כפי שניתן לצפות – מחיר נייר הערך שלפיו נתניהו לא יהיה ראש ממשלה הוא בדיוק 7 סנט. כל מי שחושב שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה בסוף השנה יכול לקנות את נייר הערך המתאים ב-7 סנט, וככל שהוא אכן יתברר כצודק -נייר הערך יהיה שווה 100 סנט בפקיעה – רווח של 1328%.

הרצון לנצח ולהרוויח והפחד להפסיד גורמים למהמרים לעבוד קשה, וככל ששוק יותר פעיל ויש בו יותר מסחר – כך הוא יותר מדויק, ושוק ההימורים על המנצח בבחירות ארה”ב הוא פעיל מאוד.

לפי שווקי ההימורים נכון לעכשיו (12:30 שעון ישראל) הסיכוי ששוק ההימורים מייחס לניצחון טראמפ הוא 43%, באופן שתואם את רוב האתרים הכלכליים, שבימים האחרונים טענו שהירידה בשוק מנבאת דווקא את בחירתו של ביידן.

שוק פעיל עם מסחר הוא המנבא הכי טוב שקיים, וברגע שמסתכלים על השוק הנכון – אין אינדיקטור מדויק יותר.

מי שרוצה להתעדכן בסיכוי העדכני ביותר ששוקי ההימורים מייחסים לזכייה של כל מועמד  – יכול להתעדכן באתר זה שמתעדכן משנייה לשנייה

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top