שוהם ביזנס – רמזים לתחילת שנת 2020

עבר לא מעט זמן מאז הפעם האחרונה שכתבתי על שוהם. בפוסט שכתבתי בספטמבר ניסיתי לחזות כיצד ייראה דוח הרבעון השלישי של שוהם. כתבתי שאני מצפה להון עצמי של 62 מיליון, ולתיק אשראי בין 310 מיליון ל-340 מיליון ש”ח.

מה קרה בפועל? ההון העצמי עמד על 62.1 מיליון ותיק האשראי עמד על 320.9. תענוג להשקיע בחברה שניתן לחזות את תוצאותיה בצורה מדויקת כל כך.

הדוח כלל יתרת מזומן בסך 62 מיליון ש”ח שקצת הבהילה כמה משקיעים. הסיבה האמיתית לכך? תמורת אג”ח ב’ הגיעה לשוהם מספר ימים לפני תום הרבעון, ושוהם טרם הספיק להשתמש בה במלואה מה שגם הקטין, ככל הנראה, את תיק האשראי בסוף הרבעון. אני מעריך שאם היו לשוהם עוד כמה ימים תיק האשראי היה מגיע לקצה העליון של ההערכה שלי.

בימים שלאחר הדוח שוהם הגיבה בעליה של כמה אחוזים, ולאחר מכן שינתה כיוון והחלה לרדת לסביבות 700 אג’ – פשוט כסף על הרצפה.

לאור ההצלחה המסחררת של התחזית הקודמת אני רוצה (ברוב תמימותי) לנסות את מזלי שוב. עוד רמז לקראת הרבעון הבא של שוהם שחשוף למעשה לכל מי שעוקב מקרוב אחר ההודעות:

שוהם קיבלה מסגרת אשראי מבנק דיסקונט בסך של 15 מ’, וכמה ימים לאחר מכן בנק לאומי הגדיל את מסגרת האשראי של שוהם מ-50 ל-75 מ’. אז בואו נחשוב מה יש לנו כיום:
הון עצמי – סביבות 69.5 מ’ בסוף השנה (רווח מתואם של כ-7 מיליון).
אג”ח א’ ואג”ח ב’ – סך הכל 200 מ’.
מסגרת אשראי מבנק לאומי – 75 מ’.
מסגרת אשראי מבנק דיסקונט – 15 מ’.
זה אומר לנו שני דברים: דבר ראשון – ניתן לצפות, אם תתקבל הקלה “חד פעמית” בקובננט מהבנקים, לתיק אשראי של עד 359 מ’ הממומן ממקורות זולים בלבד. גם ללא הקלה אני מצפה לתיק של 340-345 מ’. דבר שני – עידן הריבית הגבוהה חלף. אם עד עכשיו תמיד היו כמה מאות או עשרות מיליונים שעדיין שילמו עליהם ריבית של 7-8%, מעכשיו אני מצפה שמקורות האשראי של שוהם יצמחו בקצב הצמיחה של תיק האשראי.

שוהם כיום נסחרת ב-230 מ’ שווי שוק. אז כמה שווה שוהם כיום?
לדעתי שוהם שווה לפחות כמו תיק האשראי שלה – סביב 340 מ’ – בערך 55% יותר מהיום ללא צמיחה.

מכיוון אחר: איך שאני רואה את הדברים מכל בחינה שוהם כיום עדיפה על אופל בלאנס. שוהם כיום עם תיק אשראי גדול משל אופל (מה גם שאופל החלו להתפזר לאשראי לטווח ארוך יותר ובריבית נמוכה יותר, סטייל נאווי), ולהערכתי היא גם תצמח קדימה בקצב יותר מהיר מאופל. למרות זאת, אופל נסחרת כיום לפי שווי שוק 370 מ’ – 60% מעל שוהם.

איך שאני לא מסתכל על זה, שוהם במחיר רצפה והיא הייתה וממשיכה להיות אחת ההשקעות הכי קלות שפגשתי. אני אהיה מופתע מאוד אם בסיכום שנת 2020 לא נראה את שוהם עם שער מניה בן ארבע ספרות.

הכותב מחזיק במניות ובאופציות שוהם ביזנס.

לחצו כאן כדי לקרוא את הפטור מאחריות
כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו יועץ השקעות ואינו מנהל תיקים ואינו מציג את המידע בתור שידול או השפעה או בקשה או הצעה לקנות או למכור או להחזיק את ניירות הערך המוזכרים באתר. אין לראות במידע באתר הצעה או שידול לקנות או למכור או להחזיק כל נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לניירות הערך הנידונים. לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו”ד, ויועץ המס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. לכותב עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים והוא עשוי למכור או לקנות את ניירות הערך המוזכרים מבלי להודיע על כך מראש. השקעה במניות היא מסוכנת ועשויה לגרום להפסד כל ההשקעה. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.
Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top