סיכום רבעון 1 (המטורף) ואתגר שלומי ארדן נגד העולם

אחד מהיתרונות הרבים בהשקעה בישראל היא שאני תמיד אהיה הראשון לסכם את הרבעון.

ואיזה רבעון עבר עלינו!

בתחילת השנה אמרתי לכם שאני מצפה לפחות ל-40-50% תשואה בשנת 2020- וכבר באמצע פברואר הייתי בפלוס 30% מתחילת השנה. אמרתי לכם שעד סוף השנה שוהם תהיה במחיר מניה ב-4 ספרות וכבר באמצע פברואר היינו שם! היה נראה שזו הולכת להיות שנה קלה מאוד עבורי.

ואז הגיעה הקורונה

ועם הקורונה הגיעה גם הירידה הכי חדה ומהירה בהיסטוריה של שוק המניות, ואני כידוע הגעתי אליה עם חלק מהתיק ממונף בכתבי אופציה.

תוך חודש התשואה של פלוס 30% הפך בשיא הנפילות למינוס 40% מתחילת השנה. נוראי לא? אבל בואו ניקח את הדברים בפרופורציה – אחרי התשואה של 2019 גם מינוס 40% מתחילת השנה החזיר אותי מבחינת התיק לסביבות ספטמבר 2019. לא נעים אבל לא נורא. אפילו בשיא המשבר הייתי בתשואה של 75% במבט 12 חודשים אחורה.

וכמובן – לקחת את הירידות בקלות זה הרבה יותר קל כשהעסקים שלך חזקים ויציבים גם במשבר. אחד המנהלים בחברה חוץ בנקאית אמר לי ש”הלוואי שהמצב הזה יימשך עוד כמה חודשים”. תענוג.

לגבי תיק הבלוג – אלו הביצועים שלו מתחילת השנה:

שם הניירמחיר בתחילת שנת 2020אחוז מהתיק מחיר סוף רבעון (31.3.20) תשואה
לסיכו511 אג'15%4688.4%-
עילדב 300 אג'15%208.930.4%-
רני צים435 אג' 15%272.337.4%-
רני צים אופציה 198.6 אג' 10%96.52.1%-
שוהם ביזנס745.9 אג' 15%65112.6%-
שוהם אופציה 1416 אג' 30%320.822.9%-
סה"כ100%תשואת התיק:
20.4%-

מינוס 19.5% מתחילת השנה, מה שמביא את התשואה של תיק הבלוג ל-75% ב-12 החודשים האחרונים.

בתיק האישי שלי הביצועים היו דיי זהים – מינוס 19.5% אבל כולל מינוף (10% מהתיק וכתבי אופציות). לרדת פחות מהמדדים (ת”א 125 ירד הרבעון 21%) בתיק ממוקד, במניות קטנות ועם מינוף זה הישג לא קטן. צילום מסך ממערכת המסחר שלי – אבל לא כולל את התוצאות של היום (פלוס 6.66%):

[התשואה שלי לפי חודש, לא כולל יום המסחר של היום]
[התשואה של היום שלא כלולה בחישוב למעלה]
[תשואת המדדים המובילים בתל אביב מתחילת השנה]

לגבי התשואה של קרן ההשקעות שלי, לצערי אסור לי לפרסם תשואות לפי הוראות הרשות. בכל אופן אך שם הדברים יותר סולידיים. די לומר שאני מרוצה מההתקדמות.

בזמן שהמדד האמריקאי חזר כמה שנים אחורה והמדדים בתל-אביב ובאירופה חזרו שנים רבות אחורה לתחילת שנות ה-2000, ב-12 חודשים אחרונים התשואה בתיק שלי הייתה סביב 150% ואני אופטימי מאוד לגבי המשך השנה. במהלך כל התקופה לא השתנתה התחזית שלי – שאצליח להשיג תשואה של לפחות 40-50% במהלך שנת 2020 – ואני משוכנע בכך גם עכשיו.

אזכיר לותיקי הבלוג שברבעון הראשון של שנת 2019 הייתה לי תשואה שלילית של מינוס 1% בזמן שהשוק היה חיובי! זה היה מעצבן, ובכל זאת הצלחתי לסיים את השנה עם תשואה תלת ספרתית. מבחינתי רבעון שלילי בו אני יורד עם שאר השוק בזמן שהעסקים שלי נשארים חזקים זה הרבה, הרבה יותר קל- הירידות חסרות הבסיס הן כמו קפיץ שמתכווץ ומוכן להשתחרר בכל רגע.

כמה מילים על אשראי חוץ בנקאי –כתבתי לכם בשיא הירידות על כיצד לדעתי המשבר ישפיע על הענף החוץ בנקאי. כללתי גם תחזיות שחלקכם בוודאי חשבו שהן הזויות, בטח לאור המחירים בשוק ששררו באותו הזמן ואף כיום.

[מהפוסט אשראי חוץ בנקאי במחנק אשראי]

אלה תחזיות מאוד ספציפיות לגבי העתיד שמנוגדות באופן מוחלט למה שהשוק מצפה לו.

לחזות את העתיד זה לא קל, ובטח שלא קל לפרסם תחזיות כל כך ספציפיות באופן פומבי עם סיכון “לצאת טמבל”, אבל אני משוכנע שעבודת המחקר שעשיתי יסודית ובהבנה שלי את הענף.

כתבתי את הפוסט על אשראי חוץ בנקאי כששוהם הייתה בסביבות 450 אג’. לומר ששוהם ואס.אר אקורד (בהן אני הכי בטוח) ישברו שיאים במחיר המניה עד סוף השנה זה לומר שמחיר המניה יעלה ב-150% עד סוף השנה! זו לא תחזית קלה, אז למה אני כל-כך בטוח?

אז מלבד כמה אלפי שעות מחקר בענף בשנתיים האחרונות, אז גם בשיא טירוף הקורונה כל הזמן בחנתי את התאוריות שלי מול מגוון גורמים – בנקאים, עורכי-דין, מנהלים בחברות פרטיות, צ’יינג’ים ועוד. השתכנעתי שהדברים הולכים כמצופה. כתבתי את הפוסט כדי לחלוק את מסקנותיי עם אלה מכם שגם מושקעים בענף ועלולים להיבהל מהטירוף של השוק. זיכרו מה כתבתי בפוסט- לדעתי המשבר הזה עוד ייזכר עוד שנה-שנתיים כדבר הכי טוב שקרה לכמה מהחברות בענף. הייתי מעדיף לעבור אותו בלי נפטרים ובלי להיכלא בבית לחודשים, אבל זה מה שיש.

כמה מילים נוספות על שאר החברות בתיק כתבתי בסיכום שפרסמתי שלשום.

כפי שכתבתי בסיכום – אני רגוע עם כל החברות שהתחלתי איתן את השנה. בכל זאת, עבדתי קשה הרבעון ומצאתי יהלום או שניים שאני מתכוון להכניס לתיק. כדי להציג אותם בדרך מעניינת (ולהעביר עוד כמה שעות בידוד עבור עצמי) אני רוצה להציע לכם אתגר.

שלומי ארדן נגד העולם

[תחרות ברמה דורשת לוגו ברמה]

המטרה פשוטה – על כל אחד מכם לבנות תיק ולהתחרות מי יעשה את התשואה הגבוהה ביותר ברבעון הקרוב. פרסמו את התיק בתגובות ונעקוב אחריו במהלך הרבעון. מוזמנים לצרף הסברים על הבחירות, אך אינכם חייבים. התחרות פתוחה לכולם – ממנהלי קרנות ועד לקוף מחמד שלכם שטוב בזריקת חצים על עיתונים כלכליים.

כללי התחרות הם פשוטים ומינימליים – פרסמו פה בתגובות הרכב תיק. אסור מינוף. אסור שורט. מותר אג”ח מניות וכתבי אופציה. מינימום 4 החזקות ומקסימום 8 (כדי להקל על המארגן). מקסימום 50% בחברה אחת (לא משנה באיזה נייר ערך שלה – מניות אג”ח וכתבי אופציה נספרים יחד). אני מאפשר גם מניות בחו”ל אבל לא מניות שאין סיכוי לקנות בפועל -נגיד מניות מתחת לדולר או שווי שוק מתחת ל-5 מיליון דולר. מותר תעודות מחקות – ואם בחרתם בתעודה מחקה אין צורך להגביל את עצמכם בשאר הכללים (כלומר -אפשר להגיד שמשקיעים בתעודה מחקה על ה-S&P בלבד – אבל כן עליכם לבחור תעודה ספציפית – כלומר מכשיר שניתן לקנות בבורסה).

פרסמו את התיק עד מחר בסגירת המסחר (אז תהיה דגימת המחירים, כלומר בפועל נבחן את התוצאות של הרבעון השני לא כולל 1.4.20 מחר). אני אפרסם את התיק שלי בקרוב יחד עם פוסט לפתיחת הרבעון השני. הקורא הנאמן אסף א. יסייע לי לארגן את הנתונים בגיליון גוגל משותף ונראה איך הדברים יזרמו!

אני כמובן מכוון לנצח, אבל מודה שזה לא יהיה פשוט! יש לי קוראים מוכשרים מאוד.

אתם אולי אומרים לעצמכם – רבעון זה לא מספיק לבחון תשואה – ואתם צודקים אבל בואו נשמור את התירוצים לסוף 🙂

שיהיה לנו בהצלחה!

נ.ב. – הערב אקיים שיחת זום ספונטנית, מוזמנים להצטרף לקבוצת הטלגרם.

הכותב מחזיק במניות, באופציות ובאג”ח שוהם ביזנס, מניות ואופציות רני צים, במניות עילדב, במניות לסיכו , מניות רפק ומניות אס.אר אקורד.

לחצו כאן כדי לקרוא את הפטור מאחריות
כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו יועץ השקעות ואינו מנהל תיקים ואינו מציג את המידע בתור שידול או השפעה או בקשה או הצעה לקנות או למכור או להחזיק את ניירות הערך המוזכרים באתר. אין לראות במידע באתר הצעה או שידול לקנות או למכור או להחזיק כל נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לניירות הערך הנידונים. לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו”ד, ויועץ המס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. לכותב עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים והוא עשוי למכור או לקנות את ניירות הערך המוזכרים מבלי להודיע על כך מראש. השקעה במניות היא מסוכנת ועשויה לגרום להפסד כל ההשקעה. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.
Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top