סומוטו – שתיקה רועמת

בימים אלו מתרחשת דרמה די מעניינת בחברת סומוטו. סומוטו הודיעה על עסקת מכירה של הפעילות, המניה קפצה, אז באה הודעה דרמטית שמיקרוסופט חסמה כמה אפליקציות שלהם ומאז כלום – שתיקה מוחלטת – גם לגבי גורל העסקה וגם לגבי החסימה של מיקרוסופט .

נראה מה אפשר ללמוד מהמידע שכן נמסר לנו ואפילו מה אפשר ללמוד מהשתיקה של החברה.

העסקה

סומוטו עוסקת בשיווק בוידאו ובהפצת אפליקציות.
מגזר האפליקציות עשה רווח תפעולי של 15 מיליון שקל ברבעון הראשון בזמן שהפרסום בוידאו הרוויח הפסיד 700,000 שקל. שני המגזרים הראו שיפור בתוצאות בשנה האחרונה.

ב- 14.4.19 הודיעה החברה כי חתמה על הסכם למכירת כלל נכסיה למר צביקה בארינבוים בתמורה של עד 50 מיליון דולר לפי החלוקה הבאה:

  • 36,720,000 דולר, מתוכם 7,344,000 בהלוואת מוכר שתעמיד סומוטו בריבית של 5.4% ו-29,376,000 דולר במזומן.
  • תשלום מותנה ביצועים שמגיע עד ל-13,280,000 דולר. מבלי להיכנס לפרטים – בהתאם לביצועי החברה בשנה האחרונה הביצועים הנדרשים מהחברה אינם גבוהים במיוחד. הרף התחתון הוא בערך ה-EBITDA הקיים כיום וככל שנדרש הוא שיפור מסוים מהמצב כיום כדי להתחיל לקבל תשלומים מותני ביצועים.

בנוסף, בקופה של סומוטו יש כיום מעל 15 מיליון דולר במזומן כך שלאחר המכירה היה צפוי להיות בסומוטו בערך 51.5 מיליון דולר במזומן פלוס זכות לעד 13 מיליון דולר מותנה ביצועים. כלומר – אם העסקה מתממשת סומוטו שווה לפחות 185 מיליון שקל – וזה אפילו לא כולל תשלום מותנה ביצועים ואת השווי של השלד הבורסאי עצמו.

הערת אגב – יצא לי להיות מעורב לאחרונה, בעבודתי כעורך דין, בעסקה לרכישת שלד. מסתבר שמאז בום הקנאביס האחרון השווי של שלדים בורסאיים עלה מסביבות 2-3 מיליון ל-8-10 מיליון רק בגלל האופוריה סביב מניות הקנאביס. בהתאם, אכן סומוטו תכננה להכניס פעילות כזו – מה שהשוק מאוד אהב.

לאחר ההודעה על העסקה השווי של סומוטו עלה לסביבות 260 אג’ למניה, כולם היו שמחים וצוהלים חוץ ממני ועוד כמה משקיעים שהרגישו שהחברה נרכשת במחיר נמוך מדיי (מכפיל 2-3). בכל זאת, לא היה הרבה מה לעשות ומכרתי את כל המניות שהחזקתי בסומוטו זמן קצר לאחר ההודעה על העסקה.

בתקופה שלאחר מכן סומוטו פרסמה הודעות במאי”ה כמעט כל יום – החברה סגרה הסדר פשרה עם רשויות המס שהכניס לה עוד 2 מיליון דולר, דירקטורים קנו עוד מניות אפילו אחרי ההודעה, התחילו לדבר על קנאביס ואוטו-טק (מילים ששוות מיליונים במצב השוק הנוכחי) ועל חלוקת דיבידנד של 18 מיליון דולר, פורסמו תוצאות מקדמיות מעולות לרבעון הראשון של 2019, אסיפת בעלי המניות של החברה אישרה את המכירה – ואז הגיעה הדיווח המיידי.

הדיווח המיידי

ביום 2.6.19 הוציאה סומוטו את הדיווח המיידי הבא:

בקיצור – במגזר האפליקציות תוכנות החברה הוסרו בחלק (דגש במקור) מהמחשבים על ידי האנטי וירוס של ווינדוס והסרת תוכנות החברה “באופן המתואר לעיל” עלול להביא לקיטון של 9% בהכנסות החברה משנת 2018 ושל 16% ביחס לרבעון הראשון. סומוטו “פועלת למציאת פתרון טכנולוגי” כדי למזער את ההשפעה.

מאז ההודעה הדרמטית לפני שבועיים סומוטו לא פרסמה אפילו הודעה אחת במאי”ה –לא לגבי מה גורל העסקה, מכתב שקיבלה או לא קיבלה מהרוכש, לא לגבי “הפתרון הטכנולוגי”, היקף הפגיעה ברווח – שום דבר.

דווקא השתיקה הזו הפכה את הסיפור לכל כך מעניין. אם הרוכש היה חוזר בו מהעסקה הוא היה בטח שולח בוודאי שולח מכתב רשמי ומכובד לחברה (וכמובן מסביר למה הכל באשמתה) והחברה הייתה מחויבת לדווח על כזה מכתב. כמו כן, אם היה מתברר שהסיפור עם מיקרוסופט הרבה יותר חמור מהצפוי גם כן הייתה צריכה לדעתי לצאת הודעה.

אז העסקה עדיין על השולחן? אולי הרוכש מנסה להוריד את המחיר? אולי הסיפור עם מיקרוסופט נפתר כבר עם איזה עדכון תוכנה? אין לנו מושג והחברה לא ממש משתפת.

בעקבות ההודעה השווי של סומוטו צנח לסביבות 120 מיליון כיום.

משחק פוקר בקלפים סגורים

יהיה קל מאוד להגיד שאנחנו לא יודעים מספיק כדי להשקיע ושיש חוסר ודאות גדול. אני מסכים עם הטענה הזו אבל במקרים כאלה לפעמים צצות ההזדמנויות הגדולות ביותר. בואו ננסה בכל זאת לראות מה אנחנו כן יודעים:

  • לסומוטו יש לפחות 55 מיליון ש”ח במזומן לא כולל מה שהיא עשתה הרבעון.
  • העסקה ככל הנראה לא בוטלה עדיין – אחרת הייתה יוצאת הודעה.
  • ככל הנראה המצב לא החמיר מהצפי (עד 9% מהכנסות 2018) אחרת גם כן היינו מצפים שהחברה תוציא הודעה.

אנחנו יודעים שההכנסות ירדו בעד 9% משנת 2018 ובעד 16% מהרבעון הראשון של 2019. בואו ננסה להוציא מזה תחזית.

הקדמה קטנה לפני שניכנס למספרים – אנחנו יודעים רק נתון אחד והוא כמה אחוז מההכנסות עלולות להיות מושפעות. אני הולך להיות מחמיר ולהניח שמלוא ההכנסות שצוינו בהודעה ירדו – 9% משנת 2018 ו-16% מרבעון ראשון 2019.

השאלה שנותרת היא מה ההשפעה של ירידת ההכנסות – האם ללכת לפי הנחה מחמירה ביותר ששקל שיורד מההכנסות יורד גם מהרווח או לפי הנחה מקלה יותר ששקל שיורד מההכנסות מוריד מהרווח התפעולי שקל כפול שיעור הרווח התפעולי?

היות וההוצאה העיקרית של סומוטו היא רכישת מדיה ושיווק – הוצאה משתנה שיורדת כאשר ההכנסות יורדות – אני חושב שהשיטה השניה היא הנכונה יותר. בכל זאת – ננסה לעשות תחזית לפי שתי השיטות.

אלה המספרים שאני מגיע אם אני מתחיל משנת 2018 כבסיס:

וכשאני מתחיל עם רבעון ראשון של 2019 כבסיס:

כפי שניתן לראות – אנחנו מקבלים רווח צפוי של בין 20-25 מיליון בהנחה המחמירה ובין 36-41 מיליון בהנחה הפחות מחמירה (כשבשני המקרים הנחנו ירידה מחמירה בהכנסות). נזכור שבמצב הנוכחי לפני הדיווח המיידי קצב הרווח היה של בערך 55 מיליון שקל בשנה.

העסק של סומוטו תמיד היה קופסה שחורה ונתון לסיכונים בדיוק כמו זה שהתממש עם מיקרוסופט – אבל סומוטו תמיד ידעה להמציא את עצמה מחדש ולשגשג בשוק הזה. אנחנו יודעים שבעבר סומוטו קיבלה מכה דומה מאפל ב- 2015 – אבל הצליחה להתאושש. אם העסקה תתבטל בהחלט יכול להיות שהמניה תרד אבל בסופו של דבר הביצועים של סומוטו הם שיקבעו.

לא הייתי נותן לסומוטו מכפיל גבוה במיוחד גם לפני ההודעה – לא יותר מ-5-6 לצורך העניין – אבל 2-3 זה זול מאוד אפילו יחסית אליה ועוד יכול להיות שהפגיעה לא תהיה בהיקף הצפוי.

צריך לזכור שדירקטורים בחברה שהראו בשנים האחרונות יכולת לקנות בזמן ובוודאי יודעים הרבה יותר מאיתנו . הדירקטורים סול צבי ויעקב טננבוים קנו במחיר מניה של 252 אג’ רק לפני כמה שבועות.

אני מאוד שמח שיש דירקטורים שמחזיקים במניות – זו ההגנה הכי טובה שיכולה להיות מפני הסכנה שהרוכש ינצל את ההודעה כדי “לגנוב” את החברה מתחת לאף שלנו כמו שקרה למעשה ב-Flybe. בעיקר אני שמח שיש דירקטורים שקנו מניות בכסף שהביאו מהבית. זה מעיד שמדובר בעסק רציני שכנראה לא יעלם מחר .

בקיצור – אם העסקה תצא לפועל (לצורך העניין יכולה לצאת מחר בבוקר הודעה שהכל ממשיך לפי התכנית) המניה תעלה ב-50% בקלות ונסגור את הבאסטה.

אם היא לא תצא לפועל נקבל 55 מיליון שקל במזומן, בערך 5 מיליון שקל בדמי ביטול (ככל שאני מבין הוא צריך לשלם את זה אבל אין לי את מלוא הפרטים ובוודאי שהוא יטען אחרת) וחברה שמרוויחה 20-50 מיליון שקל בשנה ומאוד אוהבת לחלק דיבידנדים גדולים.

האמת – מלכתחילה חשבתי שהעסקה עם בארינבוים היא מחטף ואולי יתברר שהביטול שלה הוא הדבר הכי טוב שיכול היה לקרות לבעלי המניות.

הסיכון העיקרי הוא שגם העסקה תבוטל וגם יתברר שהנזק הוא בהיקף גדול בהרבה משציפיתי ונישאר רק עם קופת המזומנים. כרגיל – אנחנו יכולים לעבוד רק עם המידע הקיים והסיכון/סיכוי נראה כאן בהחלט מפתה על אף חוסר הודאות.

בכל אופן צריך לזכור – בארינבוים כיום מתלבט אם להתקדם עם העסקה לפי שווי של 130 מיליון שקל פלוס מותנה ביצועים לסומוטו – אבל אנחנו מקבלים אותה היום בשווי של 60 מיליון בניכוי מזומן. גם אם בארינבוים יחליט לא להתקדם עם העסקה – זה לא אומר שהעסקה שאנחנו מקבלים היא פחות ממצוינת.

הכותב מחזיק במניות סומוטו.

לחצו כאן כדי לקרוא את הפטור מאחריות
כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בהשקעות וכפוף לשינויים ללא הודעה מראש. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המידע אינו לוקח בחשבון מטרות השקעה ספציפיות או מצבים כלכליים ספציפיים של אדם כזה או אחר או ארגון כזה או אחר. המחבר אינו יועץ השקעות ואינו מנהל תיקים ואינו מציג את המידע בתור שידול או השפעה או בקשה או הצעה לקנות או למכור או להחזיק את ניירות הערך המוזכרים באתר. אין לראות במידע באתר הצעה או שידול לקנות או למכור או להחזיק כל נייר ערך או מכשיר פיננסי אחר. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. על כל משקיע להשלים בדיקה משלו לניירות הערך הנידונים. לפני ביצוע השקעה, על הקורא לבדוק השקעה זו עם היועץ הפיננסי שלו, עו”ד, ויועץ המס כדי לוודא שהשקעה זו מתאימה עבורו. לכותב עשויה להיות פוזיציה בניירות הערך המוזכרים והוא עשוי למכור או לקנות את ניירות הערך המוזכרים מבלי להודיע על כך מראש. השקעה במניות היא מסוכנת ועשויה לגרום להפסד כל ההשקעה. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.
Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top