להשקיע במניות ישראליות ובגדול

התחלתי את חיי כמשקיע, כמו רבים אחרים, בקריאת “הגדולים”, The Intelligent Investor, המכתבים של וורן באפט, Security Analysis ורבים אחרים. לאחר קריאה כל כך כבדה באנגלית, שוק המניות הישראלי נראה לי קטן מדיי – מה הן 400 חברות מול 3,500 בארצות הברית, ועשרות אלפים בעולם?

כך, במשך כמעט עשור התמקדתי בשוק המניות בחו”ל, עקבתי אחרי בלוגים ופורומים, קראתי הרבה וניסיתי לאתר השקעות טובות. במקביל היו לי מעט השקעות בישראל, אם בכלל.

למרות שהתוצאות שלי היו משביעות רצון שמתי לב לתופעה שהטרידה אותי – אמנם היו לי הצלחות גם בישראל וגם בחו”ל אך הנפילות שלי היו רק בחו”ל. אפילו בשנה האחרונה – הנפילות הכואבות הגיעו אך ורק מחברות זרות, על אף שהיו לי לא מעט החזקות בישראל. במקביל, ההצלחות הגדולות הגיעו בעיקר מישראל.

זאת למרות שהמדדים בישראל ביצעו פחות טוב מה-S&P ובמיוחד בהשוואה למדדי המניות הקטנות – מדדי היתר וה-SME60 שבקושי זזו בשנים האחרונות. מי שקצת התעסק בסטטיסטיקה מבין עד כמה התוצאה הזו חריגה – אם חושבים על זה ב”סטיות תקן” מהממוצע זה ממש מוזר.

באופן אינטואיטיבי עם הזמן עברתי יותר ויותר להתמקד במניות ישראליות, וכיום אין לי כלל החזקות מחוץ לישראל.

ניסיתי להבין מה מקור החריגה, הרי קראתי כל-כך הרבה על תעשיות מסוימות עד שהרגשתי שהעובדה שאני נמצא במדינה אחרת לא אמורה להשפיע. ידע זה ידע, לא?

עם ההרהורים על הנושא נזכרתי בניסוי מחשבתי מפורסם עליו למדתי בקורס פילוסופיה שלקחתי שנקרא החדר של מרי.

דמיינו אישה בשם מרי שחיה כל חייה בחדר שחור ולבן. למרות שלא חוותה מעולם צבע, יש לה ספרייה רחבה (בשחור ולבן) והיא יודעת כל מה שניתן לדעת על צבע, על איך המוח מעבד צבע , אורך הגל של כל אחד מצבעי הקשת, מחקרים על איך בני אדם מגיבים לכל צבע וכו’.

יום אחד מאפשרים למרי לצאת מהחדר והיא רואה, בפעם הראשונה, פרח אדום.

הפרדוקס הוא כזה: האם ניתן לומר שמרי למדה משהו חדש על צבע?

מצד אחד, אמרנו שמרי ידעה כל מה שניתן לדעת על צבע,
מנגד – ברור לנו אינטואיטיבית שהיא למדה משהו חדש!

אני טוען שאפקט דומה קיים בעולם ההשקעות.

אנחנו יכולים לקרוא כל מה שאפשר על מפולת הריטייל בארצות הברית ועל הקניונים הריקים, אבל האם אנחנו כישראלים באמת מסוגלים להבין את זה?? אני גר בראשון-לציון בה לכל בממוצע עד כל שתי דירות יש קניון והם כולם מלאים. עד כמה אני יכול באמת לקלוט מה קורה בארצות הברית??

באותה מידה – האם אני כישראלי בכלל יכול להבין מה ההשפעה של הברקסיט על הלך הרוח של הבריטים? לאחרונה שמעתי ממנכ”ל ישראלי עם קשרים בבריטניה שקיימת שם “אווירה של דיכאון” ושחברות בריטיות רוצות לעבוד בכל מקום חוץ מבריטניה. זה משהו שאם הייתי בבריטניה הייתי בוודאי מרגיש בעצמי והיה משפיע על החלטות ההשקעה שלי.

לנסות למצוא הגיון

כאמור, עם הזמן הרגשתי אינטואיטיבית שאני מצליח יותר בהשקעותיי הישראליות, ובאופן טבעי הסטתי ויותר ויותר מהתיק שלי להחזקות ישראליות.

ניסיתי למצוא ביסוס לתחושה שלי, ולשמחתי לא התאכזבתי. מחקר ראשון שמצאתי בחן 78,000 משקיעים פרטיים ומצא כי ההשקעות המקומיות של משקיע- כלומר -השקעות בהן ההנהלה של חברה נמצאת בטווח של 250 מייל ממקום המגורים של המשקיע – השיאו תשואה עודפת של 3.7% בשנה (!). תשואה זו הייתה אף יותר גבוהה כאשר מדובר בחברות שאינם במדד ה-S&P – כלומר, חברות קטנות. הכותבים משערים כי קיים מידע א-סימטרי בידי המשקיעים המקומיים שזו טענה מאוד מעניינת – הרי מדובר לא במשקיעים מקצועיים אלא במשקיעים פרטיים. נראה שמספיק לגור באזור הגאוגרפי של הנהלה כדי שיהיה לך מספיק מידע נוסף כדי להכות את השוק(!!)

מחקר שני בוצע בקרב מנהלי השקעות מקצועיים מצא שמנהלי השקעות המשקיעים בחברות מקומיים משיאים תשואה עודפת משמעותית, הגבוהה אף יותר כאשר מדובר בקרנות המתמחות בהשקעות מקומיות.

מחקר נוסף משנת 2006 בחן את ריכוז התיק של משקיע ומצא שככל שמשקיע מרכז את כספו בפחות מניות כך הוא השיא תשואה עודפת גבוהה יותר, ועוד יותר גבוהה כשמדובר בחברות מקומיות.

מחקר אחרון שאפנה אליו, הוא מחקר שעשה הרבה כותרות, והוא מראה שקוף הוא יותר טוב ממשקיע ממוצע בלמכור מניות, ושמניות שמשקיע ממוצע מוכר משיאות תשואה גבוהה יותר מאלה שאותו משקיע קונה.

ובכן, מסתבר שהתופעה הזו מתהפכת כאשר מדובר בתיק מרוכז – משקיעים שבתיק שלהם יש מספר קטן של מניות מצליחים לדעת מתי לקנות ומתי למכור בצורה טובה יותר מקוף (שתופתעו לגלות שזה הישג מרשים).

ביצועי היתר של תיק מרוכז היו אף גדולים גדולים אף יותר בחברות קטנות, ללא סיקור אנליסטים, וכדי להתחבר לנקודה הקודמת – אפקט הריכוז היה חזק במיוחד בחברות מקומיות.

[תוספת 6.1.20:]

בשוק הישראלי, יותר מבשווקים אחרים, ההשקעה בחברה היא השקעה בבני אדם שמנהלים אותה. לכן, יתרון נוסף בהשקעה בשוק המניות הישראלי היא שהשחקנים חוזרים על עצמם. עם הזמן וההשקעה תתחילו לשים לב לשמות שאתם מכירים מהשקעות קודמות שעברתם עליהן. תלמדו על מי אפשר לסמוך ועל מי לא, איזה בעל שליטה הוא אמין ואיזה בעל שליטה רק מחפש לעשוק את בעלי המניות הקטנים. זו יכולת חשובה שמשתפרת מאוד עם הזמן וכיום אני יכול לומר שיש מנהלים ובעלי שליטה שהשם שלהם כמעט מספיק לי כדי להיכנס איתם בהשקעה.

לסיכום, אם המטרה שלך היא להשיג תשואה יוצאת דופן ובסיכון נמוך השקעה בחברות ישראליות היא מקום התחלה מצוין. אני לא חושב שיש למשקיע ישראלי, בטח שלא למשקיע קטן, מה לחפש רחוק מהבית.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top