הבעיה הכפולה בתעודות ממונפות

אחד המכשירים שהכי מושכים משקיעים, בעיקר חדשים, הוא תעודות ממונפות – בין אם לונג ובין אם שורט. תעודות שמאפשרות לכם להיחשף למדד החביב עליכם בכפולות של פי כמה. למה להשקיע סתם במדד S&P או נאסד”ק כשאפשר להשקיע במדד S&P פי 3 או נאסדק פי 3?? אם אתם מאמינים שהקורונה עומדת להיעלם מחר אתם יכולים לקנות קרן ממונפת פי 3 על ה-S&P ואם אתם חושבים שהמצב יחמיר תוריד את השווקים פשוט קנו קרן שורט ממונפת פי 3 על ה-S&P דוגמאות מובילות בארה”ב הן SPXL (לונג S&P כפול 3) או SPXS (שורט S&P כפול 3).

ניתן בקלות להבין את הפיתוי בקרנות מסוג זה לרווח מהיר בהרבה מהמדד, אך חשוב לדעת עד כמה הן בעייתיות. אחת הבעיות היא דמי הניהול הגבוהים (כמעט 3%) והעובדה שהחיקוי נעשה באמצעות אופציות ויכול להשיג תוצאה גרועה אבל אני רוצה להתמקד בבעיה אחרת – הבעיה המתמטית.

בעיה מתמטית ברורה בתעודות האלה היא הסיכון לתנודה חדה מאוד נגדך שלא יהיה ניתן להתאושש ממנה – ירידה של 33% בחודש למשל תאפס את הקרן כולה וגם עליה של 50% בחודש לאחר מכך שתביא את המשקיעים בקרן הלא ממונפת לאיזון לא תציל את המשקיעים בקרן הממונפת.

אך גם בלי תנודה חדה עד כדי כך נגדך יש בעיה מתמטית נוספת וערמומית יותר שהופכת את ההשקעה בתעודות ממונפות לבעלת תוחלת שלילית מאוד – בעיה מתמטית. לצורך הדוגמה נלך לתשקיף של קסם נאסדק פי 3 שמבצעת איזון חודשי – כלומר התעודה מכוונת שהתשואה של הקרן במבט חודשי יהיה פי 3 מהתשואה של מדד הייחוס. 10% הופך ל-30% ומינוס 5% הופך למינוס 15%. בתשקיף ניתן לראות את הטבלה הבאה שמדגימה בקצרה את הבעיה שאני מתייחס אליה:

ניקח תעודה ממונפת על מדד שמתחיל ב-1000 וכך גם תעודה ממונפת X3 שמתחילה ב-1000. בחודש הראשון המדד עולה ב-10% ל-1100 ובכך התעודה הממונפת עולה ב-30% ל-1300. חודש לאחר מכן המדד יורד ב-9.09% ומגיע חזרה בדיוק ל-1000. התעודה הממונפת יורדת בהתאם X3 ב-27.27% אך מגיעה לשער של 945.5 בלבד! כלומר התעודה איבדה 5.5% בלי שהמדד איבד דבר! הבעיה הזו מחמירה ככל שיש יותר חזרות וככל שהתנודות חדות יותר.

בואו נחזור על הניסוי מקודם למשך שנה – עליה של 10% בכל חודש אי-זוגי וירידה של 9.09% בחודש זוגי:

שימו לב – בזמן שהמשקיעים בקרן עצמה נשארו במקום הקרן הממונפת איבדה 28.6%! ואם נעלה את התנודות ל-20% ומינוס 16.67%:

הקרן הממונפת איבדה 74% לעומת איזון במדד עצמו. שנה נשמע לכם כמו הרבה? אז ממש לא. בדוגמה שנתתי המינוף הוא בחישוב חודשי אך תעודות רבות שמציעות מינוף מציעות מינוף X3 יומי כמו התעודה SPXL שמתיימרת לתת מינוף של שורט פי 3 על ה-S&P. אז בואו נצא מתנאי המעבדה של אקסל נביט בביצועים של הקרן בשנתיים האחרונות:

[ה-S&P בסגול מול תעודת שורט ממונפת עליו בתכלת]

ה-S&P עשה 8.55% מול מינוס 63.7% בקרן ממונפת בסך הכל פי 3!! פשוט נוראי. כדי לתקוע את המסמר האחרון במוצר הזה, בואו נביט באותה תקופה בדיוק בקרן לונג ממונפת פי 3:

[ה-S&P בסגול מול תעודת שורט ממונפת עליו בתכלת]

שימו לב – למרות שה-S&P עלה בשנתיים האחרונות ב-8.55% תעודת הלונג הממונפת הצליחה להפסיד באותה תקופה 16.37%! כלומר גם תעודת הלונג הממונפת וגם תעודת השורט הממונפת הצליחו להפסיד במקביל! לא יאומן איזה מכשיר השקעה גרוע!

אז האם תעודות ממונפות הן השקעה טובה? ממש לא. בעיניי מכיוון שהתוחלת שלהן כל כך שלילית כלל לא ניתן להגדיר אותן כהשקעה אלא כספקולציה. זה למעשה מכשיר ששואף למטה עם הזמן וככל שהתנודתיות יותר גבוהה הוא עושה זאת יותר מהר (מרץ האחרון למשל ריסק את תעודות הלונג הממונפות ושלח אותן לסורוקה – גם אם המדד יחזור לשיאו הן לא ישיבו את ההפסדים – זו המתמטיקה ואין ממש מה לעשות – אי אפשר להתאושש מירידה של 74% בחודש). יש לומר שאם יש לכם את הנייד של טראמפ ואתם יכולים בסבירות גבוהה לדעת מה תהיה התנודה ביום-יומיים הקרובים הבעיה המתמטית לא נכנסת ממש לתמונה.

בכל זאת בכל בעיה יש הזדמנות – התעודות האלה הן מכשיר השקעה עד כדי כך גרוע שניתן לחשוב על אסטרטגיה הגיונית לחלוטין של הימור נגד התעודות האלה באמצעות אופציות פוט נאמר שנתיים קדימה שבמבט מהיר לא נראות מאוד יקרות בהתחשב במאפיינים של התעודות. מספיק שבנקודה כלשהי בשנתיים הקרובות תהיה תקופה תנודתית כדי שהתעודות האלה יצנחו וניתן יהיה להרוויח תשואה נאה מה שגם שמדובר בהגנה לא רעה על התיק לשעת משבר.

בכל אופן בכל הנוגע לתעודות האלה – ייזהר הקונה

עריכה: גם ראוי לציין שאם יש תקופות של עליה או ירידה עקבית בשוק תקופה אחר תקופה התעודות הממונפות היומיות יכולות להשיא תשואה גבוהה במיוחד, אפילו יותר מהמינוף של התעודה:

תקופות כאלה בשוק הן נדירות יחסית וקשה לחזות אותן מראש אך אולי לאחר משבר ניתן לשקול זאת.

Print Friendly, PDF & Email
Scroll to Top